Okumayı Yeniden Öğrenmeliyiz

06 Kasım 2014

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu (EMK), kitap okuma farkındalığını artırmak amacıyla kitap okuma etkinliği düzenledi.

Helikopter pistinde gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler, sessiz bir şekilde kitap okudu. Etkinlikte konuşan Sakarya Üniversitesi EMK Topluluğu Öğrenci Başkanı Hüseyin Akar, kitap okuma oranlarına dikkat çekerek, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Türk insanının kitap okuma alışkanlığı ile ilgili yaptığı araştırma içler acısı bir gerçeği gözler önüne sermektedir. Türkiye’nin okuma alışkanlığında dünyada 86. sırada olduğunu gösteren çalışmada, okuma alışkanlığımızla ilgili elde edilen veriler endişe vericidir. Geçen yıl yapılan araştırma sonuçlarına göre günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırmaktadır. Çalışmada varılan bir diğer sonuç ise Avrupa’da yüzde 21 olan okuma oranının Türkiye’de sadece binde bir olduğudur. Dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 oranıyla İngiltere ve Fransa yer alırken, bu ülkeleri sırasıyla Japonya yüzde 14, Amerika yüzde 12 ve İspanya yüzde 9 ile takip ediyor. Türkiye, yüzde 0,1 okuma oranı ile listenin son sıralarında yer bulmuştur” şeklinde konuştu.

Endüstri Mühendisliği Topluluğu olarak buna vurgu yapmak ve farkındalık yaratmak istediklerini belirten Akar, “Bir yerden başlamamız gerektiğinin ve başlamamız gereken yerin de kendimiz ve çevremizdeki yakınlarımız olduğunun bilinciyle, bu kitap okuma eylemini yapıyoruz. Toplumumuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yolunun bilinç ve farkında olmadan geçtiğine inanıyoruz. Yaptığımız sessiz kitap okuma eylemi ile bu vurguyu başlatmak istiyoruz” dedi.

“Okuyun, çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor” sloganının dikkat çektiği etkinlikte, öğrenciler bir saat sessizce kitap okuduktan sonra dağıldı.

06/11/2014 – ST

49 kez görüntülendi.
06 Kasım 2014 - 10:16