Mühendislik Kariyerinde Sözleşme Yönetimi

Mühendislik Kariyerinde Sözleşme Yönetimi
07.04.2016
649
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından ‘Mühendislik Kariyerinde Sözleşme Yönetimi’ isimli bir konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansa STFA Yatırım Holding Grubu Sözleşme Müdürü Yusuf Çalık konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında sözleşmelerle ilgili bilgiler veren Çalık şunları ifade etti.

“Sözleşme türleri 4’e ayrılır. Götürü bedel sözleşmesi; bir yapı işinin yapılması için tüm bedelin toplam değerinin belirlenmesi yöntemi bir yükleniciye yaptırılması ilkesine dayanan sözleşme türüne denir. Birim fiyat sözleşmesi; idarelerce hazırlanmış cetvelde yer alan her bir iş kaleminin miktarı ile yüklenici tarafından bu iş kalemleri için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan tutarların toplamı üzerinden yapılan sözleşmedir. Karma sözleşme; kanunun çeşitli sözleşme tiplerinde öngördüğü unsurların kanunun öngörmediği tarzda bir araya getirilmesiyle meydana gelen sözleşmelerdir. Münferit sözleşme ise; uzmanlık alanında olan çerçeve anlaşma kapsamında yapılan alımlarda istekliler ile idare arasında imzalanan yazılı sözleşmeye denir” ifadelerini kullandı.

Sözleşme yönetiminde işveren ve müteahhit açısından çeşitli süreçler olduğunu kaydeden Çalık, “Sözleşmeler hangi türde olursa olsun sözleşmenin orijinini mutlaka bulmanız gerekiyor. Yani, herhangi bir yerde çalışırken, karşınıza çıkan projeye yönelik bir ihale veya bir sözleşme geldiğinde onun hangi formatta hazırlanmış olduğunu bilmeniz gerekli. Çünkü, her gördüğünüz format veya standart metinler değişikliğe uğrayabiliyor” dedi.

Proje ve sözleşme mühendisi olabilirsiniz

Mühendislere kariyer fırsatlarından bahseden Çalık, “Birincisi proje mühendisi olabilirsiniz. Bir projeyi alırsınız baştan sona yönetebilirsiniz. Sözleşme mühendisi, iş güvenlikçi veya makine mühendisiyseniz mutlaka inşaat sektöründe makine parkı vardır o makine parkının idaresi, bakımı, onarımı, planlaması bunlarla ilgili görev yapabilirsiniz. Ama ne noktada olursanız olun mutlaka önünüze değişik zamanlarda almış olduğunuz projelerle ilgili olaraktan devlette çalışıyorsanız yaptıracağınız işlerle ilgili olarak bir sözleşme metni önünüze koyulacaktır. Bu sözleşme metinleri belli detaylar kaçırıldığında çalışmış olduğunuz kuruma ciddi yaptırımların oluşmasına sebep olacak metinlerdir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yusuf Çalık, konferans sonunda, katılımcıların sorularını yanıtladı.

07/04/2016 – BS
649 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.