Lübnanlı Bakana Sert Kınama

Sakarya Üniversitesi Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan’ın bir Lübnan televizyon kanalına yaptığı, Türkiye nefreti içeren konuşmasını sert bir dille kınadı.

Lübnanlı Bakana Sert Kınama
05.04.2017
643
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan’ın bir Lübnan televizyon kanalına yaptığı, Türkiye nefreti içeren konuşmasını sert bir dille kınadı.

Selvi yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

“1896 yılında Osmanlı Bankasını basıp aynı anda binlerce masum vatandaşın ölümüne yol açan, 1905’te Sultan II. Abdülhamit’e düzenledikleri bombalı saldırıda 23 masum vatandaşın ölümüne sebep olan, Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus ordusunda gönüllü olarak Doğu Anadolu’yu işgal eden ve burada yüzbinlerce masum çocuk, kadın ve ihtiyarın ölümüne neden olan 1970’lerde kurdukları ASALA ile birçok Türkiye Cumhuriyeti diplomatını ve masum vatandaşını şehit eden Taşnaksütyun Partisi (Ermeni Devrimci Federasyonu) temsilcileri hala Türk düşmanlığı ile beslenmektedirler. Bu yaklaşım yaklaşık yüz yıl önce binlerce Türk’ün ve Ermeni’nin hayatının sona ermesine ve yine yüzbinlerce masum insanın ölmesine sebep olmuştur. Tarihte cereyan eden bu acı olayların hiçbirisinde ne Osmanlı Devleti’nin ve ne de onun takipçisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin mesuliyeti Ermeniler kadar olamaz.”

Avadis’in sözlerinin eli kanlı Taşnak komitacılarının söylemi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Selvi “Lübnan Ermeni Taşnak Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan’ın bir devlet adamına yakışmayan bu teröristçe davranışı gerçek manada eli kanlı Taşnak komitacılarının söylemleri olabilir. “Türkiye’de şu an çok problem var. Bu sıkıntılar onlar için kötü bir durum ancak bizim için iyi bir fırsat. Bu durumdan çok mutluyum çünkü onları sevmiyorum. Onların hiçbir ürününü tavsiye etmiyorum” diyecek kadar ileri giden bu kişinin Lübnan Devleti yöneticileri tarafından hemen görevden alınmasını istemek en tabii hakkımız olarak görünmektedir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Haluk Selvi devamla şunları ifade etti:

“Türk düşmanlığının Avrupa’da kışkırtıldığı bu nazik dönemde Ortadoğu’da da bu havanın bir Taşnak Ermeni komitacısı tarafından ifade edilmesi beslendiği kaynakları açıkça göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, adil ve eşit katılımcı bir demokrasi ülkesi olarak tarihin en eski zamanlarında olduğu gibi bu tür eylemleri ve açıklamaları görmezlikten gelemez ve gerekli tedbirleri alır.

“Türklerin hiçbir ürününü tavsiye etmiyorum ve onlarla herhangi bir ilişkinin kurulmasını istemiyorum” diyerek Lübnan Hükümetini baskı altına almaya çalışan bu anlayışa Lübnan Hükümeti’nin en kısa zamanda bir cevap vermesini beklemek de Türkiye Cumhuriyeti kamuoyu olarak hakkımızdır.

Tarih bu tür eylemlerin herhangi bir neticeye ulaşamayacağını ancak Ermeniler için acılar doğuracağını tüm açıklığı ile gözler önüne sermektedir.”

05/04/2017-HAY
643 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.