Kelime.com Sözlükler Veri Tabanı Erişime Açıldı

Kelime.com Sözlükler Veri Tabanı Erişime Açıldı
18.04.2022
929
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, onlarca sözlüğe erişim sağlayan kelime.com veri tabanına üye oldu.

Sakarya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Kelime.com sözlükler veri tabanına üye oldu. Bu sayede üniversitemiz öğrencileri ve akademisyenleri Kelime.com’a ücret ödemeden, on dile ait onlarca sözlüğe erişim sağlayacak. Kelime.com, onlarca sözlük içerisinde aranılan kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini sunuyor ve aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini buluyor. Platform aracılığıyla yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri çözümlemeye yarayan sözlükler veri tabanına erişilebiliyor.

Aradığınız bir kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamlarına erişme imkânı tanıyan kelime.com ile;

-10 dile ait yüzbinlerce veri hücresi içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma,

-Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve atasözlerini listeleme,

-Aranılan kelimenin hangi maddenin anlamında geçtiğini ve örnek cümlelerde görme,

-Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme. Çözümleyicinin bulduğu listelerin ve sonuçların detayına gidebilme gibi çeşitli kazanımlardan yararlanılabiliyor.

Kelime.com’a nasıl üye olabilirsiniz?

Sakarya Üniversitesinin internet ağına bağlı olmadan bu platformdan yararlanmak istiyorsanız; https://kelime.com/register linkine tıklamanız ve kurum e-posta adresiniz ile kayıt işlemini tamamlamanız yeterli. Üyelik işlemini tamamladığınız takdirde, istediğiniz zaman bu platformdan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.
929 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.