Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 28°C
Gök Gürültülü

“Kadın Çalışmaları Platformu” Kuruldu

“Kadın Çalışmaları Platformu” Kuruldu
07.03.2014
306
A+
A-

Doğu Marmara Üniversiteleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Doğu Marmara TR 42 Bölgesi için “Kadın Çalışmaları Platformu” kuruldu.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Yalova Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle 27 – 28 Şubat 2014 tarihlerinde ‘‘Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Bir Kalkınma için Kadın ve Çocuk Sorunlarının Farkındayız’’ konferansı düzenlendi. Konferansın kurumsal ölçekteki ilk yankısı “Doğu Marmara TR 42 Bölgesi için Kadın Çalışmaları Platformu” oldu.

Konferansın ilk gününü oluşturan kadın çalışmaları etkinliklerinden biri de bölge üniversitelerinden toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yürüten akademisyenlerin yuvarlak masa toplantısı oldu. Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkez (SAÜKAM) Müdürü Prof. Dr. Nurgül Keser’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, SAÜKAM, Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM), Düzce Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DÜKAM), Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü, Yalova Üniversitesi adın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜKAM) akademisyenleri bölgesel kalkınma çalışmalarına toplumsal cinsiyet boyutunu dâhil ederek insan odaklı kalkınma anlayışına vurguyu güçlendirmek amacıyla işbirliği alanlarını değerlendirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel bölgesel ölçekte bir kutlama etkinliği olarak gerçekleştirilen toplantıda toplumsal cinsiyet çalışmalarında bölge üniversitelerinin işbirliğini ileri seviyelere taşıyacak kararlara imza atıldı.

Üniversitelerin kadın araştırma merkezlerinin aktif olarak çeşitli çalışmalarda bulunduğunu dile getiren SAÜKAM Müdürü Prof. Dr. Nurgül Keser, “Bizler bu platform vasıtasıyla güç birliği oluşturarak aktivitelerimizi önce Doğu Marmara bölgesinde hızlandıracağız. Her yıl 8 Martta katılımcı üniversitelerden biri Kadın Çalışmaları Platformunun sözcüsü ve koordinatörü olacak ve çalışma gündemini belirleyecektir. Platformun ilk sözcüsü ve koordinatörlüğünü toplantının ev sahibi Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜKAM) yapacaktır” diye konuştu.

Üniversitelerarası bilgi ve tecrübe paylaşımını kolaylaştırmak, fikir alışverişini temin etmek üzere platform üyeleri arasındaki iletişim kurumsal olarak ve sosyal medya ortamında sağlanacağını ifade eden Prof. Dr. Keser, “ Platform ortak sertifika ve yüksek lisans programlarının oluşturulması, üniversitelerin ilgili birimleri arasında mentörlük uygulamasının hayata geçirilmesi, iller için acil müdahale alanlarının tespiti, ortak projeler geliştirilmesi ve finansman olanaklarının çeşitlendirilmesi üzerine ortak çabalara hız vereceğiz. TR42 Düzey 2 Bölgesi için sosyo-ekonomik kalkınma odaklı çalışmalar yürüten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da bölge üniversitelerinin toplumsal cinsiyet çalışmalarındaki işbirliğini kurumsal ve teknik açılardan destekleyecek; proje bazlı finansman olanaklarının geliştirilmesine aktif katkı sağlayacaktır. Bundan sonraki hedefimiz ise bu platformu Türkiye geneline yayarak üniversitelerarası ortak ağa çevirmektir. Bundan sonraki hedefimiz ise bu platformu Türkiye geneline yayarak üniversitelerarası ortak ağa çevirmektir. Bu vesile ile Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi ve Doğu Marmara Kadın Çalışmaları platformu olarak tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyoruz” dedi.

07/03/2014 – YC


306 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.