Hürriyet başıboşluk değildir

Hürriyet başıboşluk değildir
27.04.2016
472
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Ab-ı Hayat Öğrenci Topluluğu ve İlim Yayma Cemiyeti Sakarya Şubesi tarafından “Gençler, hür kalın!” adlı bir söyleşi düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

İslam’a göre hürriyetin başıboşluk olmadığına dikkat çeken Yıldız “Başıboş bir gençlik yetiştiriliyor. Bütün dünyada bunun adına hürriyet diyorlar. Hürriyet bu değildir. Bu ipsiz sapsız boşlukta olmaktır. İnsanoğlunun en büyük hürriyeti Allah ile beraber olmasıdır. Allah ile beraber olduğun zaman bütün varlık avuçlarının içinde demektir. Sonunda da sen cennettesin demektir. Bunun için genç kardeşlerim hepinizin gerçekten Allah ile beraber miyim ve hür müyüm diye düşünmemiz gerekiyor. Ya Allah ile beraber olup hür olacağız ya da Allah’ın çekim alanı dışında kalacağız ve herkesin kölesi olacağız” dedi.

Önünüzdeki barikatları kaldırın

Hedefi cennet olan bir Müslümanın önündeki engelleri kaldırması gerektiğini belirten Yıldız şunları söyledi:

“Eğer cennet hedefinizse sizin, cennetin yolunu uzatan, cennete giden yolda yolunuza barikat kuran her şeyi yok kabul etmek zorundasınız. Peygamber Efendimiz zamanında neden akrabalarıyla savaşmak zorunda kaldı? Çünkü cennet ile aralarındaki yola barikat kurmuşlar cennete giden yolu engelliyorlardı. Bu barikatı kaldırmanın adı Bedir oldu, Uhud oldu, Hendek oldu. Bunun için Mekke’ye silahlı bir ordu girip Mekke’yi fethetmek zorunda kaldı. Bedir tarihtir, Uhud tarihtir, Hendek tarihtir. Peki, biz buralar fethedildi diye oturacak mıyız? Bizim imtihanımız yok mu? Biz buralar alındı diye imtihandan muaf mıyız? Hayır. Bizim bu günkü mücadelemiz internettir. Bizim bu günkü imtihanımız annemizin babamızın rızasını alıp Allah’ın huzuruna gitmektir. Bu gün gecenin ikisine kadar filmler izlenen dünyada sizin sabah namazına kalkmanız Mekke’nin de, Medine’nin de, Mısır’ın da, İstanbul’un da fethi kadar değerlidir. Çünkü sen Ümmeti Muhammed’in delikanlısı olarak sabah namazına kalktığın zaman bu ümmetin yeryüzünde gecenin yarısında daha güneş doğmadan Allah’ın adıyla ayağa kalkan bir genç olarak bu ümmetin en büyük ideallerinden birisini gerçekleştirdin, Mekke onun için fethedilmişti zaten.”

26 /04/ 2016 – İS


472 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.