Hepatitten Korunmanın Yolları

Hepatitten Korunmanın Yolları
29.11.2012
566
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oğuz Karabay, “Hepatit ve Korunma Yolları” isimli bir konferans verdi.

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oğuz Karabay, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Hepatit ve Korunma Yolları” isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Karabay, “Hepatit, kesinlikle dokunma ya da nefes yoluyla bulaşmaz. Halkımızın bu konuda tam bir bilgiye sahip olmaması hastalardan kaçmalarına, aileden biri bile olsalar hastaları dışlamalarına sebep olmaktadır. Türkiye’de aşı hizmetleri gerçekten çok gelişti. Risk grubundaki herkes aşıyı ücretsiz olarak yaptırabilir.” dedi.

Hepatit Nasıl Bulaşır?

Prof. Dr. Oğuz Karabay, hepatit hastalığı, belirtileri, risk grupları, hastalığın nasıl bulaştığı ve hepatit tanısı konulduğunda neler yapılması gerektiği konularında katılımcılara bilgiler verdi. Düzce’den gelen hastalarının da katıldığı konferansta Prof. Karabay, “Hepatit’in belirtileri, hastaların çoğunlukla halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetleri olmaktadır. Hastaların yaş gruplarına göre bulantı, kas ağrıları ortaya çıkabilir. Risk gruplarından bahsetmemiz gerekirse doktorlar, hemşireler ve hemodiyaliz hastalarında görülme olasılığı daha fazladır. Hastalık, uygun şekilde kullanılmayan içine kan değmiş her türlü ürünle bulaşabilir. Gençlerin son zamanlarda yeni yeni alışkanlıklar gelişti, piercing ve dövmeler gibi alışkanlıklar da Hepatit bulaştırabilir” diye konuştu.

Neler Yapmalı?

Hastalık tanısı konulduğunda hastanın ne yapması gerektiğinden de bahseden Prof. Karabay, “Hepatit’in tespiti ve gerekli önlemlerin alınması kesinlikle çok önemlidir.  Hepatit’in ileri seviyesi olan Siroz ve Kanser durumunda ise günümüz şartlarında yapılacak daha fazla tedavi yöntemi var. Kronik hastalıktan kurtulmak veya ilerleyişini durdurmak için düzenli kontrol şart. Hepatit hastaları alkolden uzak durmalıdır. Karaciğere daha çok zarar verebilecek her şeyden uzak durulmalıdır. Hepatit kesinlikle dokunma ya da nefes yoluyla bulaşmaz. Halkımızın bu konuda tam bir bilgiye sahip olmaması Hepatit hastalarından kaçmalarına, aileden biri bile olsalar hastaları dışlamalarına sebep olmaktadır” dedi. Prof. Dr. Oğuz Karabay aşının çok önemli olduğunu kaydederek, “Türkiye’de aşı hizmetleri gerçekten çok gelişti. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı kadar hiçbir ülke bakanlığı harcama ve yatırım yapmamıştır. Risk grubundaki herkes bu aşıyı ücretsiz yaptırabilir.” diye konuştu.

29/11/2012 – //
566 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.