Güçlü Bir Sektör İçin Teknoloji – MEYOK – İMO İşbirliği

Güçlü Bir Sektör İçin Teknoloji – MEYOK – İMO İşbirliği
07.09.2016
454
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi’ni ziyaret etti.

SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Celal Apay, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi Başkanı Hüsnü Gürpınar’ı makamında ziyaret etti. İMO Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, İMO ile yapılacak işbirlikleri, 7+1 ve 3+1 Eğitim Modelleri, Uygulamalı Eğitim konularında görüşler paylaşıldı. Ayrıca inşaat alanı ile ilgili olarak öğrencilerin yetişme sürecindeki piyasa beklentileri, öğrenci öğretileri ve sektöre bağlı öğrenim çıktıları konuşuldu.

Öğrencilerimizin “Mentör”ü olun çağrısı

3+1 ve 7+1 Eğitim Modelleri ile gerçekleştirilen uygulamalı eğitim sürecinde İMO’nun göstermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, işbirliklerinin devam edeceği konusunda bilgiler aktardı. Öğrencilerin nitelikli olarak yetişmesinde sektörün önemini vurgulayan Prof. Dr. Sarıbıyık, “İMO’nun desteği bizim için önemli. Birlikte yaptığımız çalışmalar ile öğrencilerimizin uygulama becerilerini ve alanla ilgili tecrübelerini birlikte arttırıyoruz, onları daha mezun olmadan iş tecrübesine sahip nitelikli elemanlar ya da nitelikli mühendisler olarak birlikte yetiştiriyoruz” dedi.

Öğrencilerin iş hayatına kazandırılmasında ve yeteneklerinin daha da arttırılması hususunda yeni ve etkin projeler hazırlandığını belirten Prof. Dr. Sarıbıyık, İMO temsilcilerini öğrencilerin mentörleri olmaya davet etti. Öğrencilerin öğrenimlerine başladıkları andan itibaren mentörleriyle birlikte hareket edeceği ve doğrudan sektörün kalbinde yetişeceği bu uygulama ile öğrencilerin hayata çok daha etkin bir biçimde hazırlanacağını belirten Prof. Dr. Sarıbıyık, ayrıca Teknoloji Fakültesi bünyesinde kurulan ve hizmetlerine devam eden İŞKUR Kariyer Destek Ofisi’nin de bu süreç içerisinde yer alarak, önemli bir bağ olacağını vurguladı. Kariyer Destek Ofisi ile birlikte yaklaşık altı aylık bir süreç içerisinde 4000 öğrenciye ulaşıldığını belirten Prof. Dr. Sarıbıyık, “Kariyer Destek Ofisi hizmetlerinin hızla devam ediyor. Öğrencilere bu hizmetler arasında CV hazırlama teknikleri, mülakat teknikleri ve iş bulma becerileri gibi eğitimler verilmesinin yanı sıra part-time ya da tam zamanlı iş bulmaları konusunda destek olunuyor” dedi.

Sektörün etik değerlere sahip uygulamayı bilen nitelikli bireylere ihtiyacı var

Gerçekleştirilen ziyaret hususunda memnuniyetlerini ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi Başkanı Hüsnü Gürpınar, öğrencilerin yetişmesi hususunda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ve desteklerinin devam edeceğini belirtti. İnşaat sektöründe yaşanan olumsuzlukların ve usulsüzlüklerin giderilmesinde, yetişmiş insan faktörünün önemli olduğunu belirten Gürpınar, “Bizler uygun niteliklere sahip ne kadar ara eleman ya da mühendis yetiştirirsek, sektörümüz de o kadar güçlü olacak. Depremden bu zamana kadar pek çok unsur değişti, ancak gelişen ve gelişmeye devam edecek bu sektörde, hala istenilen dikkat gösterilemiyor” diye konuştu.

Gürpınar, “İnşaat Mühendislerinin, özellikle 3458 Sayılı mühendislik yasasının günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi ve mühendislik uygulamalarında uzmanlığın ve yetkinliğin dikkate alınması gerekiyor. İMO Sakarya Şubesi olarak bizler de bunun mücadelesini veriyoruz. Ve bu mücadelede, gerek ara elemanların ve gerekse mühendislerin etik değerlere uygun olarak uygulama becerisine sahip nitelikli bireyler olarak yetişmeleri çok önemli. Bu hususta SAÜ Teknoloji Fakültesi ve MEYOK (Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü)’u tebrik ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. Ayrıca 7+1 ve 3+1 Eğitim Modellerini desteklediklerini belirten Gürpınar, uygulama süresinin arttırılasının ya da dört yıllık öğrenim süresinin sonunda ilave bir yıl boyunca sürekli uygulama eğitiminin verilmesinin çok daha etkin olacağını belirtti.

07.09.2016 – MA
454 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.