Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 12°C
Az Bulutlu

Farklı Olmanız Gerektiğinin Farkında Olun

Farklı Olmanız Gerektiğinin Farkında Olun
07.11.2019
467
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından PİKDER moderatörlüğünde “Kariyer Günü” söyleşisi düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Fuat Sezgin salonunda düzenlenen söyleşiye KOSGEB Sakarya İl Müdürü Onur Kurtçu, TKG Otomotiv İK Grup Müdürü Pınar Çimen, SEDAŞ İK Müdürü Hasan Kayış Küçükçalık A.Ş. İK Müdürü Kamil Çizer ve ADECCO Türkiye temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal yaptı. Gürdal “Üniversitemiz eğitim haricinde öğrencilere kariyer danışmanlığı da yaparak önemli bir farkındalık oluşturuyor. Öğrencilerin mezuniyet sonrası neler yapacaklarına dair zihinlerinde bir fikir oluşması için güzel bir fırsat. Kariyer Günü etkinliğinin de bu noktada katkı sağlayacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can da kariyerin önemine işaret ederek, “Bu koordinatörlüğe katkısı olan kişilere teşekkür ediyorum. Öğrenciler için bu ve bunun gibi avantajları çok değerli, verimli değerlendirmek lazım. Ders sadece kitaplardan ve okuldan ibaret olmamalı. Sosyal gelişim ve donanıma önem verilmeli. Üniversite mezunu olmak bir ayrıcalık değildir. İyi ve ahlaklı insan olmak ayrıcalıktır” şeklinde konuştu.

Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Yasemin Özdemir de herkesin aynı gemide olduğunu vurgulayarak, öğrencilere kariyerlerinde sağlam adımlar atmalarına dair tavsiyelerde bulundu.

Konferansın devamında KOSGEB Sakarya İl Müdürü Onur Kurtçu konuştu. Kurtçu, KOSGEB’in tanımı, faaliyetleri kapsamında girişimcilik ve süreçleri, iş fikri ve yaratıcılığın önemi gibi temel noktalara değindi. Ardından İŞKUR temsilcisi Buğra Bolkan Özbaş, İŞKUR’un sağladığı istihdam olanakları, iş başı eğitim programı, sosyal çalışma programı ile ilgili bilgi verdi.

“Farklı olmanız gerektiğinin farkında olun”

TKG Otomotiv İK Grup müdürü Pınar Çimen konuşmasında öğrencilere kendi kariyer serüvenini anlattı. Çimen, “Üniversite zamanında herkesin aynı anda mezun olup aynı seviyede olacağının ve bunun sonucu farklılaşmanın gereğinin farkındaydım. Bunu düşünerek yazları da çalışmakla geçirdim. Kariyerimde ne yapmak istediğimi sürekli düşündüm ve farklı kapılar çaldım. Bu bana kendimi tanıma fırsatı verdi” dedi. Mezuniyetten sonra iş korkusu yaşamanın normal olduğuna değinen Çimen, “Ancak her şirket sadece deneyimli insan aramaz. Bazı şirketler dinamik genç nüfusa öncelik verir ve bu noktada davranışsal yetkinliklerinizi, girişimci ruha sahip olmanızı önemser. Başarının tanımları da farklıdır ama iş yeri bazında başarı, performans yönetimleriyle donanımlı olmaktır” diye konuştu.

“Sorgulamak bu neslin avantajıdır”

SEDAŞ İK Müdürü Hasan Kayış, kariyerde belli bir yere gelmek için konfor alanının dışına çıkmanın en önemli unsurlardan olduğunu belirtti. Kayış, “Hangi donanımları edinmeniz gerektiğini keşfedip bu konularda yoğunlaşmak, iş hayatına adım atmak için önemlidir. Şu an dil bilmekten daha önemli bir şey varsa o da şirketleri birbirinden ayıran performans yönetim seviyeleridir. Sorgulayan kişiliğe sahip olmanız önemli. Zamane gençlerinde merak ve sorgulamanın olduğunu düşünüyorum. Buda sizin için bir avantaj” şeklinde konuştu.

“Geleceğini sen seçersin”

Küçükçalık A.Ş. İK Müdürü Kamil Çizer, kariyerindeki dönüm noktalarından bahsetti. Öğrencilere çeşitli tavsiyeler veren Çizer, “İK Müdürü olarak söyleyebilirim ki iş tecrübenizin olmaması normal, fakat biz kendinize artı bir değer katıp katmadığınıza bakıyoruz. Aldığınız eğitimi özümsemenizi ve her dersin bir amacı olduğunu bildiğinizi görmemiz önemlidir. Kısacası tecrübesizlik her zaman dezavantaj değildir. Hangi pozisyonda olacağınıza şu an siz karar verirsiniz. Zahmetsiz rahmet olmaz. Ortaya koyduğunuz sonucu önce kendiniz beğeneceksiniz. Beklentilerinizi gerçekçi tutun. Hangi pozisyonda olursanız olun işinizi iyi yapın. Temizlik elemanıyla genel müdürün farkı yoktur. Temizlik elemanı işini daha verimli yapıyorsa değerli olan odur” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin devamında ADECCO Türkiye temsilcileri, bazı öğrencilerle iş görüşmesi simülasyonu yaptı. Görüşme esnasında hangi unsurların önem arz ettiğine dikkat çeken temsilciler, öğrencilere tavsiyelerde bulundular.

Söyleşinin devamında konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

07/11/2019 Fatmanur Deveci – Semih Yayla


467 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.