Farkındalık Gününde ‘Ayrımsız’ Sergi

Farkındalık Gününde ‘Ayrımsız’ Sergi
21.03.2022
1.367
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde ‘Ayrımsız’ isimli farkındalık sergisi ziyaretçilerine açıldı.

Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde düzenlenen ‘Ayrımsız’ isimli farkındalık sergisi, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında sanatseverlerle buluştu. Sanat Tasarımı ve Mimarlık Fakültesi Gizem Frit Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte sanatçı Eda Erdoğan’ın özel öğrencilerinin eserleri sergilendi.

Öğrencilerin nesnelere, kavramlara kendi bakış açılarını ve dünyalarını yansıttıkları resimlerin yapıldığı serginin sahipliğini, sanatçı Eda Erdoğan, küratörlüğünü ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zeynep Çavdar Kaleli yaptı. SAÜ Sanat Tasarımı ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Turğay’ın katılımıyla sergi açılışı yapıldı.

Ayrımsız sergi; down sendromlu, zihinsel engelli, otizmli ve dâhi gruplar ile tüm yaş seviyesindeki çocukların çalışmaları ve sanatçı Eda Erdoğan’ın derlemesi ve kendi yorumları ile yaptığı çalışmalardan oluşuyor. Sergide 56 adet farklı tekniklerle yapılmış eserlere yer verildi.

Öğretim Görevlisi Zeynep Çavdar Kaleli, çalışmalarında öğrencilerin kimliklerinin gizliliği sebebiyle isimlerinin belirtilmemesi üzerine öğrencilerin bir ayrıma maruz bırakılmadığının altını çizdi. Erdoğan, öğrencilerin toplumda kabul görmedikleri için birçok eserde yalnızca siluetlere yer verildiğine dikkat çekerek, göz ve yüz detaylarının olmadığını söyledi.

Eserler hazırlanırken bireysel destekli öğrencilerle geçirdikleri vakitten mutluluk duyduğunu dile getiren Erdoğan, “Çocukların katkısı, doğallığı, üretme arzuları beni doğru yolda olduğuma inandırdı. Her bir eseri astığımızda her bir eser o bireyinde varlığını hissettirdi ve çıkan sonuç karşısında bütün ziyaretçilere çok güzel ve farklı duygular yaşattı. ‘Ayrımsız’ farkındalık sergisinin bu yönü ile amacına ulaştığı kanaatindeyim” diye konuştu. Eserlerin yapım aşamasında ilkokul öğrencilerinin sorduğu sorular ve gösterdikleri ilgi ile ‘Ayrımsız’ serginin anlamını ortaya koyduğunu söyleyen Erdoğan, sosyal sorumluluk kapsamında yapılan bu tarz etkinlikler ile farkındalıklara daha fazla değinilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sergi 28 Mart Pazartesi gününe kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.


1.367 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.