Engelli Yakınlarına Destek Semineri

Engelli Yakınlarına Destek Semineri
25.07.2016
518
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yurdanur Dikmen ile Arş. Gör. Handenur Başaran’ın hazırladığı proje, T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından teknik destek almaya hak kazandı.

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yurdanur Dikmen ile Arş. Gör. Handenur Başaran’ın hazırladığı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile ortak olarak yürütülmesi planlanan “Ağır Engelli Yakınlarının Fiziksel ve Psikososyal Yönden Desteklenmesi” isimli proje, T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından teknik destek almaya hak kazandı.

Proje kapsamında planlanan eğitimler, 11 Temmuz 2016 tarihinden Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmeye başlandı. Proje Koordinatörü Doç. Dr. Yurdanur Dikmen, eğitimlerin hemşire, doktor ve psikologdan oluşan uzman ekip tarafından haftanın bir günü 6 saat şeklinde olarak planlandığını, eğitimlerin “Sağlık ve Güvenlik Önlemleri, Engelli Hastanın Hareket ve Mobilizasyonu, Yatağa Bağımlı Hastanın Özbakım Uygulamaları, Evde Hastanın Güvenli Beslenmesi, Evde İlk Yardım Uygulamaları ile Stres Yönetimi ve Stresle Başetme Egzersizleri” konularından oluştuğunu belirtti.

Eğitimin ilk gününde, Sakarya Üniversitesi Araştırma Hastanesi Hemşiresi Nuray Adıyaman “Engelli Hastanın Hareket ve Mobilizasyonu” konulu bir sunum yaptı. Projenin ikinci gününde ise psikolojik danışman Şamil Sarıbaş’ın verdiği ‘Stres Yönetimi’ konulu seminer, engelli yakınlarının yoğun katılımları ile gerçekleştirildi. Engelli yakınlarına yönelik yürütülen proje 25 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenecek olan üçüncü ve son seminer ile sona erecek.

25.07.2016 – YC


518 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.