Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu: “Putin uzlaşmaya yakın değil”

Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu: “Putin uzlaşmaya yakın değil”
09.02.2022
2.582
A+
A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna krizini görüşmek üzere Moskova’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ağırladığı masanın uzunluğu damga vurdu. Bunun bir Covid-19 önlemi mi yoksa Avrupa ve Rusya’nın arasındaki mesafeyi mi sembolize ettiği sorusu gündeme geldi.

Konuyu değerlendiren İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Çalapkulu, “Masanın devasa büyüklüğü ve rengi uluslararası protokolde ev sahibi Putin’in uzlaşmaya yakın olmadığına işaret ediyor” dedi.

Hem bireylerin hem de kurumların davranışlarının, saygınlığı belirleyen protokol kuralları olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu, “Kamusal yaşamda devlete, kuruma ve kişiye hak ettiği ve layık olduğu önemi ve değeri gösteren protokol kurallarının amacı bireysel, kurumsal ve ulusal saygınlığı korumaktır. Bu nedenle devletler, kurumlar ve kişiler arasındaki tüm ilişkilerde protokol kuralları ulusal, kurumsal ve kişisel saygınlığı belirler” ifadelerini kullandı.

Görüşmeye ev sahibi olan Rusya Devlet Başkanı Putin’in tutum ve dış görünüşünü de değerlendiren Çalapkulu, “Putin’in dış görünümü, giyimi, tutum ve davranışları da uluslararası protokolde toplantının içeriğini destekler nitelikte mesafeli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

 


2.582 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.