Doç. Dr. Terzioğlu: “İyilik arayışı doğumdan itibaren vardır”

Doç. Dr. Terzioğlu: “İyilik arayışı doğumdan itibaren vardır”
26.01.2022
1.105
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Terzioğlu, Diyanet TV’ye konuk oldu. Dr. Lamia Levent Abul’un sunduğu ‘Düşüncenin Özü’ programına misafir olan Doç. Dr. Terzioğlu, ‘Ahirete İnanmanın Anlam ve Önemi’ konusunda tespitlerde bulunup ilginç bilgiler paylaştı.

Dünya ve ahiret dengesinin nasıl sağlanması gerektiğinin üzerinde duran Doç. Dr. Terzioğlu, “Psikologların yaptığı araştırmalara göre; insan hayatında sadece başarıya kilitlenirse, ki bu başarısı da dünya başarısıdır, ve bunu huzur verecek bir şeyle dengeleyemezse en iyi ihtimalle anksiyeteye düşer. Çünkü sizden her zaman daha iyileri olacaktır ve bu sizi sürekli daha ileriye gitmeye itecektir. Sürekli bir rekabet ortamında olma ihtiyacı hissederseniz uzun vadede ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz” dedi.

Bir ahlak arayışının her zaman olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Terzioğlu, “6 aylık bebekler üzerine yapılan çeşitli deneylerde, bebeklerin gözlerinden iyi ve kötüyü ayırt edebildiklerine dair çalışmalar yapılmış. Deneylerin hepsinde bebeklerin iyi şeylere gülerek ve gözleriyle takip ederek, kötüye karşı da gözlerini kapatarak ve ağlayarak tepki verdiği gözlenmiş. Henüz sosyalleşmemiş bir bebeğin iyi ve kötü bilinci nereden oluştu? Biz buna fıtrat diyoruz, iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırma melekesi, insanın fıtratında vardır. Din de bunu tahkim için gelmiştir” diye konuştu.


1.105 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.