Cemaatten Terör Örgütüne: FETÖ

Cemaatten Terör Örgütüne: FETÖ
09.12.2016
541
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında “Cemaatten Terör Örgütüne: FETÖ” konulu bir panel gerçekleştirildi.

Oturum başkanlığını SAÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah İnce’nin yaptığı panele Prof. Dr. Tayfun Amman, Yrd. Doç. Dr. Aydın Aktay ve Dr. İsmail Akyüz konuşmacı olarak katıldı.

“Türkiye’deki Dini Grupların Genel Özellikleri” başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Tayfun Amman, Gülen hareketinin ortaya çıktığı sosyolojik zemini ele alarak, aynı zeminde bu tip başka patolojik yapıların da çıkmasının mümkün olduğunu ifade etti. Amman, “Türkiye’de önce din itibarsızlaştırıldı, ardından dini seçkinler itibarsızlaştırıldı. Böyle bir dönemde dinde tipik bir yabancılaşma örneği olarak Gülen hareketi ortaya çıktı ve inanç, amel ve ahlak alanında sahih dine uymayan birtakım yanlışlar yaptı” şeklinde konuştu. Gülen hareketinin inanç alanındaki sapmalarını bazı örneklerden hareketle açıklayan Prof. Amman, bu yapıda baskın olan bazı kriterlere dikkat çekerek, bunları barındıran dini grupların aynı tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini ifade etti.

Daha sonra “FETÖ’nün Beslenme Zemini Olarak Nur Hareketi” başlıklı bir konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Aydın Aktay da FETÖ’nün, Said Nursi’nin yaşadığı dönemde İslam dünyasının içinde bulunduğu buhrandan kurtulması için sunduğu çözümlerin ve fikirlerin FETÖ tarafından nasıl istismar edildiğini açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Aktay, “FETÖ, gelişmek için öncelikle Said Nursi’nin eserleri ve Nurculuk hareketinin tabanını istismar etti. Bu anlamda paralel bir devlet kurmadan önce paralel bir nurculuk oluşturduğu da rahatlıkla söylenebilir” diye konuştu.

Dr. İsmail Akyüz ise “Gülen Hareketinin Sosyolojik Portresi: Ayırıcı Yönleri Üzerinden Bir Analiz” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında FETÖ’nün her zaman gizli bir gündemi olduğuna dikkat çeken Dr. Akyüz, bu yapıda baskın bir şekilde görünen gizlilik, gizlenme, takiyye, sorgusuz ve sualsiz biat anlayışları üzerinde durdu. Akyüz, FETÖ’nün bu karakteristik özelliklerinin, diğer dini gruplarda da oluşması ve yaygınlaşması halinde aynı şekilde tehlikeli olabileceğine dikkat çekti.

09-12-2016 / Z.Erdinç


541 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.