Çarşamba Konferanslarında “Blockchain ile Gelecek” Konuşuldu

Çarşamba Konferanslarında “Blockchain ile Gelecek” Konuşuldu
29.04.2022
868
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fikir ile Gelecek öğrenci topluluğu tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarına, Ekonomi Gazetecisi Yazar Erkan Öz ve Marka Danışmanı Yazar Özel Oytun Türkoğlu konuk oldu.

Blockchain konusunun ele alındığı konferansta, konuşmacılar blockchain teknolojisinin ne olduğunu, günümüzü nasıl şekillendirdiğini ve geleceğimize nasıl yön vereceğini anlattı. Yazar Erkan Öz, 2013 ve 2014 yıllarında yazmış olduğu 2020 Büyük Kriz Müthiş Fırsat ve Büyük Finansal Tufan kitaplarından bahsederek, o yıllarda yazmış olduğu bu kitapların onu blockchain camiasında kripto para piyasasında tanınır isimlerden birisi haline getirdiğini belirterek konuşmasına başladı.

Blockchain devrimini anlamak için klasik fakat “yetersiz” bir söylem olan “Blockchain teknolojisi internet kadar önemlidir” yargısının dışına çıkmak gerektiğine dikkat çeken Erkan Öz, bu yeni devrimi, insanlık tarihinde binlerce yılda bir olabilecek bir bilgi işleme ve depolama devrimi olarak görmek gerektiğini, internet ile değil yazı ve para ile ilişkilendirilmesi gerektiğini öne sürdü.

“Blockchain’in neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için, öncelikle onun ne olduğunu anlamamız gerekiyor”

Bugün kullanılan bilgi işleme ve depolama sistemlerinin merkezi bir yapıda olduğunu belirten Erkan Öz, blockchain teknolojisini bu merkezi sistemlerden ayıran ve onu “blockchain teknolojisi” yapan özelliğin dağıtık veritabanı sistemi olduğundan söz k ederek, dağıtık veritabanı sistemine sahip ilk teknolojinin blockchain olduğunu ve daha sonra farklı teknolojilerin de çıktığını ancak blockchain teknolojisinin bu kapsamda öncü bir yapıya sahip olduğunu vurguladı.

Erkan Öz, tüm müşterilerin yapılan işlemleri görebildiği bir veritabanı sisteminin ne gibi bir faydası olabilir sorusuna “A kişisi B kişisine 200 TL transfer işlemi gerçekleştiriyor. Tüm müşteriler bu işlemleri görebiliyor, ancak unutmamak gerekir ki önceki yapılan işlemleri de görebiliyorlar. Bu bağlamda A kişisinin hesabında ne kadar bir rakam olduğu, ne kadara düşeceği, B kişisinin hesabındaki rakamın ne kadara yükseldiği de bilinebilmektedir” şeklinde yanıt verdi.

Blockchain teknolojisinin hayatımızın her alanında yer alacağından hatta almaya başladığından, ilerleyen süreçte herkesin blockchain kimliği ile çevrim içi seçimlere dâhil olabileceğinden bu kapsamda siyasetin tamamen değişebileceğinden, metaverse ya da farklı blockchain temelli teknolojiler ile gerçekliğin sorgulanabilir evreye ulaşabileceğinden bahseden Erkan Öz; “Bütün hayatımız, inanışlarımız Blockchain teknolojisi nedeniyle değişecek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Marka dünyada yeni bir konu değil”

Blockchain teknolojisini marka bazında ele alarak bir anlatım benimseyeceğini belirten Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, konuşmasına markanın ne olduğunu, markanın dünyada yeni bir konu olmadığını, yapılan araştırmalar doğrultusunda M. Ö. 5000’li yıllara dayanan bir tarihi olduğunu anlatarak başladı.

Çağa ayak uydurmazsak tarihin tozlu sayfalarında yerimizi alacağımıza dikkat çeken Özel Oytun Türkoğlu, “Ben markayı, blockchain teknolojisi, kripto paralar, metaverse teknolojileri ile nasıl birleştiririz doğrultusunda çalışmalar yapıyorum. Hatta son 3-4 sene içerisinde tüm odak noktam çağın bu yeni teknolojileri oldu” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin altı da üstü de marka doludur!”

Ülkemizden dünya markaları çıkabileceğine inandığını vurgulayan Özel Oytun Türkoğlu; “Türkiye’nin altı da üstü de marka dolu. Örneğin Çanakkale’ye giderseniz toprağın altı marka doludur. Türkiye toprağının coğrafyası dünyada eşi benzeri olmayan bir markadır. Her ürün yetişir, yetişmeyen 1-2 ürün var, onları şimdi yetiştirmeye başladık. Çok değerli topraklarda yaşıyoruz. Bu nedenle de ben Türkiye’den de şimdi metaverse ya da diğer konularda çok iyi projeler çıkartabileceğimizi, dünya markaları var edebileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Özel Oytun Türkoğlu, bu teknolojileri kullanarak iş üretmek isteyenlere “İnsanların çözülmemiş hangi problemlerini çözebilirim?” ve de “Karşılanmamış hangi ihtiyaçlarını karşılayabilirim?” sorularının bir doğrultuda cevaplanması gerektiğine ve bu başarıldığı taktirde başarılı işlere imza atılabileceği tavsiyesinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.
868 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.