Çanakkale Zaferi Konferansı Düzenlendi

Çanakkale Zaferi Konferansı Düzenlendi
18.03.2013
427
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnsan ve Medeniyet Topluluğu tarafından “Çanakkale Zaferi” isimli konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde 18 Mart Pazartesi düzenlenen programa konuşmacı olarak Tarihçi Yazar Tarık Yılmaz Bekler katıldı.

Konuşmasında, şehitlik, vatan sevgisi konuları üzerinde duran Yılmaz Bekler, Çanakkale’de bir neslin savaşarak, şahadet getirerek ölüme gittiği günlerin unutulmaması gerektiğinin altı çizdi. Çanakkale’nin 1915’te fiziki ve manevi olarak geçilemediğini söyleyen Bekler, “Batının değerleri bugün ülkemizde önem ve kabul görmüşse, örf ve adet unutulmuşsa, çok üzülerek söylüyorum ki bugün Çanakkale manevi olarak aşılmış demektir.” dedi.

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Destanı’nı hangi ruh hali ve şuurla yazdığına da değinen Bekler, “Akif, o dönemde Teşkilat-ı Mahsusa ile birlikte İslam ülkelerini gezerek cepheye asker topluyordu. Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı haberi geldiğinde yere kapaklanarak bütün gece Allah’a şükrederek gözyaşları içinde Çanakkale Destanı adlı eserini yazdı” dedi.

Konferans dönemin İngiliz Komutanı Hamilton’un sözleriyle sonlandırdı: “Bizi Türklerin maddi gücü değil, manevi gücü mağlup etmiştir. Çünkü onların atacak barutu bile kalmamıştı. Fakat biz gökten inen güçler ile mücadele ettik”.

18/03/2013 – ÇP


427 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.