“Bu Araç ile Dünyayı Gezebiliriz”

“Bu Araç ile Dünyayı Gezebiliriz”
13.10.2022
675
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu’nun (SAİTEM) standını ziyaret ederek çalışmaları yakından inceledi.

Topluluk tanıtım günlerinde stant açan SAİTEM ekipleri, geliştirdikleri elektrikli aracı tanıttı. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al da SAİTEM standını ziyaret ederek çalışmaları yakından inceledi. Üniversitemizden destek aldıklarını söyleyen SAİTEM ekibi okulla iş birliğinde bulunarak bu sene yeni başarılar elde edebileceklerini söyledi. Şu an üzerinde çalıştıkları aracın güç altyapısı sağlandıktan sonra dünyanın gezilebileceğini söyleyen ekip yeni dönem hedefleri doğrultusunda durmaksızın çalıştıklarını ifade etti.

Rektörümüze araçlarını tanıttıklarını söyleyen SAİTEM Topluluk Başkan Yardımcısı Eren Gülmen, “Rektörümüz ve rektör yardımcılarımızla bir görüşme sağladık. Kendileri bizi burada ziyaret ettiler. Standımızı ve aracımızı incelediler. Gelecek projelerimizden bahsettik. Katılacağımız Avustralya’daki yarışma için de destekte bulunacaklarını söylediler. Ülkemizin altyapısı olduktan sonra bu araçla gerçekten dünyayı bile gezebiliriz” dedi. Araçlarının Türkiye ikincisi olduğu 2021 yılında 1000 Watt enerji harcadığını belirten Gülmen, bu araçla İstanbul ve Ankara gibi illere 5 lira gibi bir maliyetle gidilebileceğini ifade etti.

SAİTEM olarak alternatif enerjili araçlar üzerine araştırmalar yapan bir topluluk olduklarını söyleyen Gülmen, Avustralya’da bir yarışmaya katılacaklarını hatırlattı. Projelerini bu yıl başarıyla tamamlamak istediklerini belirtti. Avustralya’daki yarışmanın yanı sıra TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışmalarına da katılacaklarını söyleyen Gülmen destekçilerinin olduğunu ifade etti. Gülmen, “Avustralya’da bir yarışmaya katılacağız. Avustralya’nın en kuzeyinden en güneyine sadece aracımızın üzerindeki güneş panelleriyle elde ettiğimiz güneş enerjisiyle 3 bin 20 kilometre mesafe katedeceğiz. Okulumuz bize bu konuda desteklerde bulunuyor. İnşallah projemizi bu yıl başarıyla tamamlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 


675 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.