Yazmak, Zor İş

Yazmak, Zor İş
20.10.2014
820
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından “Daha Kolay ve Daha Çok Nasıl Makale Yazarım” isimli çalıştay düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya konuşmacı olarak metin düzenleme hizmetleri alanında faaliyet gösteren ve dünyada birçok ofisi bulunan Enago’nun Bölge Sorumlusu Cem Keskin katıldı.

Bilimsel ve akademik yayın yapma konusunun araştırmacıların sırtında bir yük haline geldiğine dikkat çeken Keskin, araştırma yapmak isteyen kişilerde yazma konusunda genel olarak bir beceri eksikliğinin göze çarptığını ifade etti. Türkiye’de bu konuda bazı çalışmalar yapıldığını aktaran Keskin, akademik alan içerisinde de konuya ilişkin bir direnç olduğunu ve yazma becerilerini aktaran bir uygulamanın bulunmadığını söyledi. “Yazmak da eğitimcilik yapmak kadar zor iş” diyen Keskin, eğitimci olmak için çeşitli sertifikaların bulunduğunu ancak en az bunun kadar önemli olan ‘yazı yazmak’ konusunda sertifika programlarının bulunmadığını kaydetti.

Yazı ve makale yazmak isteyen araştırmacılara ve akademisyenlere yazmayı kolaylaştırabilecek tavsiyeler veren Keskin, “Kolay yazmak ve iyi bir metin ortaya çıkarmak ile ilgili altın bir kural var. Buna göre yazılacak metni bir bütün halinde ele almak gerekir. Yazarın bir çırpıda çok iyi bir cümle yazarak diğerine geçtiği ve bunun böyle devam ettiği şeklindeki yanlış bir algı var. Yazının yavaş yavaş evrilerek ortaya çıkmasına izin vermek gerekir. Burada yapılacak uygulama, önce metnin tasarlanması, beyin fırtınası, düşüncelerin ham cümleler, ham paragraflar şeklinde yazılması, yazının sonuna doğru da yazının cilalanması olmalıdır. İyi bir yazı, kolay yazılmış bir yazı, evrilerek ortaya çıkar.“

Yazılmak istenen metnin tasarısı hakkında da bilgiler veren Keskin, tasarının ilk adımının, metnin içerdiği tek bir mesajdan geçtiğinin altını çizdi. Makalenin akılda kalıcı bir mesajının olması gerektiğini ifade eden Keskin, makale yazılırken hedef kitle seçimi, makalenin hedefi, yayınlanma ihtimali olan dergilerin tespiti, yazıdaki verilerin sağlamlığı, makalenin hangi dergide yayınlanacağı, makalenin mesajının içeriği ve bu içeriğin haber değeri olması gibi konulara da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Tasarı aşamasının ardından da taslağın oluşturulması gerektiğini dile getiren Keskin, bundan sonra yapılacak işlemleri sıralayan Keskin, “Tasarı fikirlerle doldurulmalı. Her bir bölümün altına akla gelen tüm fikirler yazılmalı. Cümleler gruplandırılarak ham paragraflar oluşturulmalı. Düşüncelerin şekillenmesi için yazıya ara verilmeli ve daha sonra eksikler tamamlanarak yazı bitirilmeli” şeklinde konuştu.

20/10/2014 – ST


820 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.