Yazar Ali Ural: “Yazarlar Görünmeyeni Görür”

Yazar Ali Ural: “Yazarlar Görünmeyeni Görür”
10.05.2022
935
A+
A-

Sakarya Üniversitesinin tertiplediği altı farklı festivali kapsayan SAÜFEST, seçkin yazarları konuk etmeye devam ediyor. SAÜFEST’in alt kategorisi olan KitapFest’e yazar Ali Ural “Yaşasın Edebiyat” adlı söyleşiyle konuk oldu.

Edebiyatın canlı ve cansız varlıklar üzerindeki etkileri üzerine konuşan Ural, “Düş dünyası canlı ve cansız varlıkların değişip dönüşmesinde önemli rol oynar.” dedi. Edebiyat ve masallarla ilgili ise Ural, “Her masal bir yaşam provasıdır. Çocukluktan itibaren biz hayatı masallarla öğreniriz. Edebiyatın başlangıcı masallardır.” dedi.

Görünmeyeni Görmek

Konuşmasında edebiyatçıları, dünyaya bakıp görünenin ötesine geçen insanlar olarak anlatan Ural, “Yazarlar gördükleriyle yetinmez. Görünmeyenin peşine düşerler. Ortada olan şeyleri anlatmak değildir işleri, onların görevi görmediğimiz parçalarla bizi tanıştırmaktır.” dedi.

Dönüştürmek Çok Önemli Bir Unsur

Dikkatin edebi unsurlar ve hayal dünyasındaki dönüştürmelerde çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Ali Ural, “Edebiyat fareden at, kabaktan araba yapar. Her şeyi değiştirir, dönüştürür ve insanlara ‘Yaşasın Edebiyat!’ dedirtir.” ifadelerini kullandı.

Haber-Fotoğraf: Buse Sıla Senemcan


935 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.