Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 29°C
Az Bulutlu

TTO Anlaşması İmzalandı

TTO Anlaşması İmzalandı
05.02.2015
325
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “TÜBİTAK 1513&1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Destekleme Programı” imza töreni kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile bir araya geldi.

 “TÜBİTAK 1513&1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Destekleme Programı” sözleşme imza töreni, Bakan Işık ve Rektör Elmas’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan Işık, salt bilginin tek başına yeterli olmadığını belirterek, bilginin değere dönüştürülmesinin ülkelerin kalkınmasında başat rol oynadığını kaydetti. Işık, bilgiyi hızla değere dönüştüren ve ticarileştiren ülkelerin çağın önde gelen ülkeleri olduğunu ifade ederek, ülke olarak bu yarışa çok geç başladıklarını söyledi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Yücel Altunbaşak da, törende yaptığı sunumunda, geçen yıl 100 bin lira olarak uygulanan, öğretim üyelerine her bir proje için verilecek destek miktarını, bu yıl 200 bin liraya çıkardıklarını söyledi.

Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) desteklenmesi, Bilim Teknoloji Yüksek Kurulunun 2011/104 sayılı kararı ile planlanmış bu çerçevede TÜBİTAK tarafından 1513 – Teknoloji Transfer Ofisleri Destek Programı oluşturulmuştur.

TÜBİTAK tarafından oluşturulan 1513 – Teknoloji Transfer Ofisleri Destek Programı ile üniversite ve sanayicilere hizmet verilmesi için kurulan TTO’lar geri ödemesiz (hibe) olarak desteklenmektedir. 2012 ve 2013 yıllarında toplam 20 Üniversiteye ait TTO, destek kapsamına alınmış olup, 2014 yılında 1513 Programı kapsamında açılan Çağrının yanında, TTO faaliyetlerine hazırlık niteliğinde olan bir Çağrı da 1601 Programı kapsamında açılmıştır.

TÜBİTAK’ta gerçekleştirilen törende Rektör Elmas ile bir araya gelen Bakan Fikri Işık yaptıkları özel görüşmede, üniversitedeki bütün bölümlerin ve öğretim elemanlarının proje konusunda destekleneceğini ifade etti.

İmza töreni hakkında bilgi veren Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan destek sözü aldıklarını belirterek üniversite bünyesinde yer alan ADAPTTO -Teknoloji Transfer Ofisi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Rektör Elmas, “Üniversitemiz bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisimizi 2013 yılında kurup hayata geçirdik. Amacımız, üniversitenin, bilim, teknoloji transferi ve yenilikçilik birikimini merkezi bir yapı çerçevesinde toplayarak; bilgiyi, yeni ve rekabetçi ürünlere veya süreçlere dönüştürmeyi, katma değer oluşturmayı, sanayiye aktarmayı ve lisanslanabilir patent sayısını artırarak ticarileştirmektir. Bu dönemde kabul edilen proje sayısını artırmayı hedeflediğimizi her fırsatta dile getirmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla ‘Benim bir fikrim var’ diyen öğretim elemanlarımıza, projelendirme konusunda her türlü destek ve eğitimleri veriyoruz. Bununla birlikte, üniversite olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’tan ayrıca destek sözü aldık” ifadelerini kullandı.

Rektör Elmas verdiği bilgide, ADAPTTO’nun, yapılan faaliyetlerle teknoloji transferini bireysel, kurumsal, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde sağlamayı amaçladığını, bilgi birikiminin zenginleşmesini, teknoloji geliştirme yeteneğinin pekişmesini, teknoloji geliştirme ve inovasyon kültürünü oluşturarak, ülkenin rekabet gücünü uluslararası alanda artırmada katkı sağlamak üzere hareket ettiğini de sözlerine ekledi.

Alınan bilgiye göre, 1513 Çağrısına 11 Üniversite, 1601 TTO Çağrısına ise 20 Üniversite adına başvuruda bulunulmuştur. 1513 çağrısı 5+5 yıl olmak üzere toplam 10 yıllık bir destek öngörmektedir. Proje bütçesi yıllık 1.250.000 TL’dir. İlk 5 yıl bu bütçenin %80, ikinci 5 yıl ise %60’ı TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Bununla birlikte, 1601 çağrısı bir tür TTO çıraklık eğitimi olup 2 yıllık süreyi öngörmekte ve toplam proje bütçesi 1.000.000 TL olup bunun %80’i TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır.

2014 yılında aralarında Sakarya Üniversitesi’nin de bulunduğu 5 üniversiteye 1513 desteği, 9 üniversiteye de 1601 desteği verilmesi uygun bulunmuştu. 1513 ve 1601 desteği alan bu 14 üniversite Sakarya Üniversitesi (1513), TOBB ETÜ (1513), Ankara Üniversitesi (1513), Atılım Üniversitesi (1513), Çankaya Üniversitesi (1513), Akdeniz Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi olarak sıralanmaktadır.

05/02/2015 – NP
325 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.