Tek Taraflı Okuyan Düşünemez

13 Aralık 2017

Sakarya Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu tarafından “Oku! Düşün! Uyan!” adlı konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan konferansa yazar Sait Çamlıca konuşmacı olarak katıldı.

En büyük sorunumuz cehalet

Konferansta okumanın önemine değinen Sait Çamlıca, içinde bulunduğumuz çağı okumadan da hiçbir şeyin öğrenilemeyeceğini dile getirdi. Çamlıca, “Okumayı asla bırakmayın. Sosyal hayatınız olsun. İslam coğrafyası olarak en büyük problemimiz cehalettir. Dünyayı yönetenlerin ortak özellikleri bilgiye sahip olmalarıdır. Çünkü bilgiye hâkim olan dünyaya hâkim olur” dedi. Okumayan insanın düşünemeyeceğini ve dolayısıyla üretemeyeceğini ifade eden Çamlıca, “Neden çoğu icatları onlar yapıyor hiç düşündünüz mü? Onun için günde 20 sayfa bile olsa küçümsemeyin. Ömrünüzün sonuna kadar kitap okuyun. Bilgi avcısı olun.  Aklın dili kalemdir, âlim unutur kalem unutmaz”  diye konuştu.

Tek taraflı okuyan düşünemez

Günümüz iletişim çağında bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığını belirten Çamlıca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların felsefe düşüncelerini, akımları öğrenmek için felsefe öğretmenine ihtiyaçları yok. İstanbul fethinin sonuçlarını öğrenmek için tarih öğretmenine ihtiyaçları yok. İnternetten öğrenebiliyorlar. Çünkü bu çağda bilgi parmaklarının ucundadır. Artık asıl olan bilinç vermektir. En önemli soru ise bir insana düşünmek nasıl öğretilir? Daha da önemlisi bir insanın düşünmesi nasıl engellenir? Bize ve Orta Doğu üzerinde oyun yapanların kurdukları en önemli tuzak, düşünmeyen, sorgulamayan insan yapma projeleridir.  Bunu başarmış durumdalar. Bu yüzden tek taraflı asla okumayın. Sadece aynı kişileri okumayın. Sürekli aynı yazarları okumayın. Çünkü tek taraflı okuyan düşünemez. Ne olursa olsun okuyun. Çünkü okumayı bırakmak, biraz ölmek demektir.”

Konferans, Çamlıca’ya hediyesinin takdim edilmesiyle sona erdi.

13/12/2017 MEÖ

413 kez görüntülendi.
13 Aralık 2017 - 15:38