Sistematik Derleme Metodolojisi ve Yazımı Eğitimi

Sistematik Derleme Metodolojisi ve Yazımı Eğitimi
03.05.2023
1.829
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Araştırma Dekanlığı tarafından “Sistematik Derleme Metodolojisi ve Yazımı” isimli bir eğitim düzenlendi.

SAÜ Araştırma Dekanlığı tarafından düzenlenen tarafından “Sistematik Derleme Metodolojisi ve Yazımı” isimli eğitim SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, akademisyenler ve lisansüstü öğrencilerinin katılımı ile SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Eğitimin açılışında bir konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya Üniversitesi’nin ilk 20 sıralamasına girme hedefine emin adımlarla ilerlediğini belirtti. Rektör Al, üniversite olarak belirlenen hedefler doğrultusunda Araştırma Dekanlığı gibi çeşitli birimlerin kurulduğunu ifade ederek, hedeflere ulaşmak için bir bütün olarak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

SAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nursan Çınar’ın konuşmacı olarak katıldığı eğitimde bilimsel çalışmalarda yazım etkinliğinin arttırılması, sistematik derleme, geleneksel derlemeden ayrılan yönleri, araştırma sorusunun oluşturulması gibi konular ele alındı. Prof. Dr. Nursan Çınar sistematik derlemeyi, belli bir konuda hazırlanmış araştırma sorusuna yanıt bulmak için belirlenmiş kriterlere uygun olarak o alanda yayınlanmış orijinal çalışmaların sistemli ve yan tutmadan taranması, bulunan çalışmaların geçerliğinin değerlendirilmesi ve sentezlenerek birleştirilmesi olarak ifade etti.

Etkinlik soru-cevap kısmının ardından sona erdi.


1.829 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.