Sıcak Havalar Gençleri Kalpten Vuruyor

Sıcak Havalar Gençleri Kalpten Vuruyor
12.07.2012
490
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık artışına bağlı olarak, kalp krizi riskinin artışı konusunda uyarıda bulundu.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle, özellikle gençlerin kalp krizine karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kalp krizini, kalbi besleyen damarlardan birinin pıhtı, damardaki yırtılma ya da spazm nedeniyle tıkanması neticesinde kalp adalelerindeki ölüm olarak ifade eden Prof. Dr. Ramazan Akdemir, hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber, kalp krizi geçirenlerin sayısında artış olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Akdemir, “Kalp krizinin bütün dünyada kabaca yüzde 50 oranında ölümle sonuçlanan bir durumdur. İlk başvurusu %25 oranında ani kalp ölümü şeklinde kendini gösterir. Kalp krizine neden olan sebepler ise; sigara, şeker hastalığı, fazla kilo, yüksek tansiyon, irsî durumlar, aile faktörleri ve ileri yaş olarak sıralayabiliriz. Ancak bazı nadir durumlar da vardır; ilaç kullanımı, başka organ hastalıkları ve iklim değişiklikleri de kalp krizini tetikler. Soğuk havalarda donma noktasına gelme durumlarında da yine en sık ölüm şekli kalp krizidir.  Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcak havalar, kalp krizi ve ölümleri tetikler” uyarısında bulundu.

Sıcaklıkların Etkisi

Sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesinden dolayı,  vücut ısısının 36-37 dereceyi geçtiği zamanlarda aşırı su kaybı neticesinde tansiyon düşmeleri, sıcaklık nedeni ile kanın pıhtılaşma sistemindeki değişiklikler ve kan damarlarının iç kısmını döşeyen endotel hücrelerindeki bozukluk sebebiyle kalp krizi yaz aylarında daha çok tetikleniyor. Ayrıca sıcağın tüm vücuda olan etkileri beyin, kalp, böbrek, gibi durumlarda sinirsel dengesini bozarak kalp krizine yol açabiliyor” diye konuştu.

Kriz Gençleri Hedef Alıyor

Sıcaklığa bağlı olarak meydana gelen kalp krizlerinde genç yaştaki kişilerin daha çok etkilendiğinin altını çizen Prof. Dr. Akdemir, “Kalp krizinin ülkemizde görülme yaşı 45 ile 65 arasında bir sıklık olduğunu belirtirsek, kalp krizlerin de aşırı sıcağa bağlı olanlar ise bu yaş 20 ile 25’e kadar düştüğünü görüyoruz. Yazın çok sıcak havalarda şöyle bir tespitte bulunmuştum. 2007 ile 2009 yılları arasında Ankara’da kalp krizi nedeni ile tedavi ettiğimiz hastalardan toplam 2000’e yakın hasta incelediğimizde, özellikle 35 yaş altında kalp krizi geçirenlerin Temmuz-Ağustos gibi çok sıcak havaların olduğu döneme rastladığı saptanmıştır. Temmuz ile Ağustos ayında hastaneye başvurulan kalp krizi nedeniyle başvuranların hemen hemen yarısı 35 yaş altında ve bunlarda çok aşırı sıcak havaların olduğu döneme rast gelmiştir. O yüzden sıcak havalar en çok gençleri kalpten vuruyor” açıklamasında bulundu.

Her Zaman Tedbirli Olunmalı

Prof. Dr. Akdemir; “Sıcak olduğunda insanlar sadece terlemez, bayılmaz, güneş çarpmaz. Özellikle kalp krizlerinde belirtileri; sol kolda, göğüste, sırtta, çenede oluşan ağrılar şeklinde veya birden bire bayılma şeklinde de olabilir. Bu bayılmanın kalp krizi dışında pek çok nedeni vardır” dedi.

Güneşe Dikkat Edin

Sıcak havalarda vücudun sıvı dengesinin bozulmasından dolayı terlemenin aşırı miktarda olduğunu dile getiren Prof. Dr. Akdemir, “Vücudumuzdaki terlemeden dolayı bol miktarda su tüketilmeli. Günün en sıcak olduğu 10.00 ile 16.00 saatleri arasında fazla dışarı çıkılmamalıdır. Yine aynı saatlerde denize girmek, uzun süre plajda durmak ve güneş altında kalmak çok tehlikelidir. Mümkün olduğunca vücudu örten kıyafetler giyilmeli” uyarısında bulundu. Prof. Dr. Akdemir sözlerine şu şekilde devam etti; “Bunların dışında, aşırı sıcak havalarda sigara kullanımı da çok tehlikelidir. Çünkü hem vücudun sıvı dengesi bozulmuş hem de damar gerginliği bozulmuştur. Bu durumda alınan sigara, zaten üzerinde de yazıyor, normal kalp damarlarında bile pıhtılaşmaya neden olarak kalp krizi ve ölüme yol açar.

Beslenmenize Dikkat Edin

Kalp krizini tetikleyen bir diğer sebebi de besin zehirlenmesi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akdemir, “Özellikle yaz aylarında besin zehirlenmeleri çok sık görüyoruz. Besin zehirlenmelerinde en sık sebeplerini baktığımızda tavuklu, dondurmalı, çikolatalı yiyecekler olarak görüyoruz. Besin zehirlenmelerinde çok aşırı sıvı kaybedilmesi neticesinde ölümler meydana gelmektedir. Normal insan dikkat etmesi gerekirken, kalp hastalığı olan birinin daha da dikkatli olması gerekir. Örneğin; Hastalar tansiyon ilaçları ya da idrar söktürücü ilaçlar alıyorsa bunların dozlarını ayarlaması gerekir. Çünkü tansiyonda vücutta su kaybı nedeni ile fazla ilaç alındığında insanların susama refleksi de bozulur. Yeteri kadar sıvı alamadığı için vücut sıvıya ihtiyaç duyacaktır “ şeklinde konuştu.

12/07/2012 – YC


490 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.