SAÜ’de Millî Mücadele Konferansı

SAÜ’de Millî Mücadele Konferansı
24.02.2022
1.325
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Tarih Topluluğu, Millî Mücadelenin 100. Yılında SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sarı’yla bir konferans düzenledi.

Fen-Edebiyat Fakültesi’nin konferans salonunda gerçekleşen etkinlik, Tarih Topluluğu Başkanı İsmail Altun’un tanıtım konuşmasıyla başladı. Açılışın ardından Doç. Dr. Mustafa Sarı, 100. Yılında Millî Mücadeleyi anlattı.

Kurtuluş Harbinde Sakarya Savaşının önemine dikkat çeken Doç. Dr. Sarı, “Sakarya Kurtuluş Savaşının en kritik savaşlarından birisidir. Ölüm kalım savaşıdır. Adına şiirler yazılacak ve kanla kazınmış bir savaştır” dedi.

Mustafa Sarı “İlimizin de adını aldığı Sakarya Nehri, Millî Mücadelede en başından beri önemli vazifeler görmüştür” dedi.

Doç. Dr. Sarı, Büyük Taarruzda Çiğiltepe’yi zamanında geri alamayan Albay Reşat’ın verilen görevi yerine getirmediği için intihar edişini ve bunu gören askerlerinin neredeyse hiçbir asker kalmadan savaştıklarını anlatırken duygu dolu anlar yaşadı.

Konferans, Doç. Dr. Sarı’nın teşekkür konuşmasının ardından Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Alkan’ın plaket taktimi ile sona erdi.


1.325 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.