SAÜ’de Kırgız Düğünü

SAÜ’de Kırgız Düğünü
21.10.2015
841
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğrencileri Begimay Akulova ile Sabırbeg Börübayır Sakarya’da yapılan düğün töreni ile yeni bir hayata merhaba dedi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da, çifti bu mutlu günlerinde yalnız bırakmadı. Düğünde Kırgız gelenekleri de unutulmadı. Geleneksel kırgız kalpaklarının giyildiği düğünde, davetliler Kırgız ezgileri eşliğinde eğlendi.

Türkiye’de tanıştılar

Begimay Akulova ve Sabırbeg Börübayır Kırgızıstan’dan Türkiye’ye eğitim almaya gelmişler. Begimay Akulova, geçtiğimiz yıl Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisansa başlamış. Sabırbeg Börübayır da Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yapıyor. Çift Sakarya Üniversitesi’nde tanışmış. Düğünlerini de çok sevdikleri Türkiye’de yapmaya karar vermişler.

Düğüne ailelerinin yanısıra hocalarını da davet etmişler. Sabırbeg, çok sevdiği Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı da düğünde görmek istemiş. Rektör Elmas’ın öğrencileri çok sevdiğini söyleyen Börübayır “Rektör hoca ile bayram ve sabah namazlarında Kampüs Camisinde karşılaşıyorduk. Evlenmeye karar verdiğimiz zaman kendisini düğünüme davet etmek istedim. Rektör hoca gerçekten çok mütevazi bizi kırmayarak düğünümüze katıldı, hem de destek oldu” diye konuştu.

Kırgız gelenekleri unutulmadı

“Rektör hocayı düğünümde görünce rahmetli babam gelmiş kadar sevindim” diyen Börübayır, “Ben yetim büyüdüm. Rektörümüzün düğüne gelmesi beni çok mutlu etti. Tüm ailem mutlu oldu” diye konuştu. Börübayır, Rektör Elmas’ın ve Sakarya Üniversitesi’nin öğrencilerine sahip çıkan ve öğrenci dostu bir üniversite olduğunu söyledi.

Düğünde Kırgız gelenekleri de unutulmadı. Börübayır “Kırgızıstan’dan uzak olsak da düğünümüzde Kırgız geleneklerini uygulamaya çalıştık. Kırgız kalpağı taktık. Kırgız dansları eşliğinde eğlendik” şeklinde konuştu.

Sakarya Üniversitesi’nde okumaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Börübayır “Sakarya Üniversitesi güzel kampüsu ve gelişmiş imkanları ile bir öğrenci için en iyi üniversitelerden birisi. Yükseklisansımı bitirdikten sonra doktoramı da Sakarya Üniversitesi’nde tamamlamayı düşünüyorum. “ ifadelerini kullandı.
841 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.