SAÜ SARGEM-MALTA Başarılı Projelere İmza Atıyor

SAÜ SARGEM-MALTA Başarılı Projelere İmza Atıyor
05.02.2021
14.638
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Araştırma-Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (SARGEM) MALTA Laboratuvarının, TÜBİTAK – BAS (Bulgaristan Bilimler Akademisi) ikili işbirliği programı kapsamında sunduğu ve Karadeniz’in tektonik, deprem ile çevresel değişimlerinin inceleneceği projesi desteklenmeye layık görüldü.

SARGEM – MALTA (Mineral Ayırma ve Luminesans Tarihlendirme) Laboratuvarının Ankara Üniversitesi ortaklığındaki bir diğer projesi “tematik yaz okulu” da 2022’de başlayacak.

Sinop-Varna arasında 750 kilometrelik kıyı şeridinin tektoniği incelenecek

SARGEM MALTA Laboratuvarının “Karadeniz Kıyısı (Türkiye ve Bulgaristan) Çökel Kayıtlarının Karşılaştırılmalı Değerlendirilmesi ile Yükselen Kıyılarda Tektonik ve Çevresel Etkilerin Belirlenmesi” isimli TÜBİTAK – BAS ikili işbirliği programına sunduğu projesi desteklenmeye layık görüldü. Laboratuvar, proje kapsamında Sinop-Varna arasında 750 kilometrelik odak bir kıyı şeridi boyunca Karadeniz’in tektonik, deprem ve çevresel değişimlerini çalışacak.

Proje ile odak alanı kapsamında yürütücüsü olduğu üçüncü uzun süreli TÜBİTAK programına başlayacak olan SARGEM – MALTA Laboratuvarı, Türkiye’nin ve dünyanın tektonik özellikleri ve deprem tehlikesinin anlaşılması için yürütülen birçok ulusal ve uluslararası (TÜBİTAK-Moğolistan, TÜBİTAK-1001, UDAP-G) projelerin de ana ortağı özelliğinde.

Yerbilim konulu uluslararası kurs SAÜ’de başlayacak

SARGEM – MALTA Laboratuvarının dünyanın en köklü yerbilimleri kurumlarından olan Avrupa Jeofizik Birliği’ne (EGU) tematik kurslar kapsamında Ankara Üniversitesi ortaklığında 2021 yılı için başvurduğu bir diğer projesi tematik yaz okulu da desteklenmeye değer bulundu. “LUMIDATES: Luminescence Dating of the Terrestrial Earth Surface Processes” isimli yaz okulu, Sakarya Üniversitesinde yürütülecek. ‘Karasal yeryüzü süreçlerinin lüminesans (ışıldama) tarihlemesi’ konusunu içeren uluslararası kurs, Covid-19 pandemisi nedeniyle 2022 yılına ertelendi.
14.638 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.