SAÜ 2030’ların Batarya Teknolojisini Geliştirecek

Sakarya Üniversitesi, insansız hava araçları (İHA) ve elektrikli otomobil gibi birçok alanda kullanılabilecek bataryaları yerli ve milli olanaklarla üretecek.

SAÜ 2030’ların Batarya Teknolojisini Geliştirecek
01.06.2020
4.931
A+
A-

Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 programı kapsamında SAÜ koordinatörlüğünde sunulan “Yerleşik Uygulamalar için Yüksek Enerji Yoğunluğuna Sahip Lityum Sülfür Bataryalar” başlıklı proje, AB tarafından desteklenmeye değer bulundu. Enerji teknolojilerinde kullanılan aksamın yerli üretiminin sağlanması ve yerli sanayinin gelişmesini hedefleyen projeyle, enerji sektöründe batarya alanındaki dışa bağımlılığın da azaltılması amaçlanıyor.

SAÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile SAÜ Araştırma ve Uygulama Merkezinde (SARGEM) görev yapan Dr. Mahmud Tokur’un koordinatörlüğünde yürütülecek proje, AB’nin bu alanda ayırdığı 22,5 milyon avro bütçe içerisinden 980 bin avro ile desteklenmeye hak kazandı. Konsorsiyumunda Norveç’ten “Graphene Batteries” ve Finlandiya’dan “Pulsedeon” şirketlerinin yer aldığı projede Dr. Mahmud Tokur destek alan en genç koordinatör olarak yer alırken, projede SAÜ’den Prof. Dr. Hatem Akbulut ve Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya araştırmacı, Abdulkadir Kızılaslan ise yardımcı araştırmacı olarak görev alıyor.

Yüksek enerjili lityum-sülfür bataryalar üretilecek

Proje, “ERA-Net Smart Energy Systems” programı kapsamında 18 farklı ülkeden 300’den fazla kuruluşun başvurduğu çağrıdan olumlu yanıt alarak desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında Türk Savunma Sanayisinin göz bebeği olan, yüksek irtifada uzun ömürlü İHA’ların enerji depolama sistemlerinde uygulama potansiyeli olabilecek, son derece stratejik öneme sahip yüksek enerji yoğunluklu lityum-sülfür bataryalar üretilecek.

Yerli otomobilde de kullanılabilecek

Dr. Mahmud Tokur, projeyle üretilecek bataryaların elektrikli araçlar, elektrikli feribotlar ve sabit depolama sistemleri dâhil olmak üzere geniş bir kullanım alanı olduğunu belirterek, projeyle yerli otomobil TOGG’a temel oluşturabilecek milli araç batarya sistemlerinin yerli olarak geliştirilip üretilmesi için önemli bir birikim oluşturulacağını aktardı.

Mevcut bataryalardan 1,5 kat daha fazla enerji

Projeyle mevcut lityum-iyon bataryaların enerji yoğunluğundan 1,5 kat daha fazla enerji yoğunluğu elde edilmesi beklendiğine işaret eden Tokur, “Lityum-iyon bataryaların bazı güvenlik risklerini ortadan kaldıracağız. Aynı zamanda lityum-iyon bataryaların çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda oluşan dezavantajlarını da ortadan kaldırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

SAÜ’deki batarya altyapısı dünyada sayılı

SAÜ’nün Türkiye’de batarya alanında en geniş altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Tokur, “Bu noktada dünyada da sayılı üniversitelerden birisiyiz. Türkiye’nin en önde gelen ileri kabiliyetlerle donatılmış SAÜ Enerji Depolama Laboratuvar alt yapısı ile birlikte SAÜ bilim insanları olarak, ülkemiz kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamayı, aynı zamanda da enerji konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmayı amaçlıyoruz. Teknolojiyi takip eden değil üreten ve takip edilen bir konumda olma yolunda da projemiz ülkemize büyük avantaj sağlayacak” şeklinde konuştu.

01-06-2020 / ST


4.931 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.