Saraybosna Tarihinin En Büyük Bilim Organizasyonu

Saraybosna Tarihinin En Büyük Bilim Organizasyonu
04.09.2013
451
A+
A-

Bu yıl ikincisi düzenlenen Avrasya Matematik Bilimleri ve Uygulamaları Konferansı, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Saraybosna Üniversitesi tarafından desteklenen Konferans, Saraybosna tarihinin en büyük bilimsel organizasyonu olarak kabul ediliyor.

Birincisi Kosova’nın başkenti Priştine’de 2012 yılında düzenlenen Avrasya Matematik Bilimleri ve Uygulamaları Konferansı’nın (IECMSA-2013) Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tosun’un yürüttü. Bu yıl 26-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Konferansa, 30 farklı ülkeden 427 bilim insanı katıldı.

Açılış törenine katılan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya konuşmasında bu tür bilimsel buluşmaların sürdürülmesinin önemli olduğunu belirterek, “Konferansın, Türk üniversitelerinin girişimi ile Saraybosna gibi, bizim çok önem verdiğimiz bir yerde düzenlenmesini anlamlı buluyorum”  dedi. Çetinsaya, Türkiye, Balkanlar ve Türk dünyası arasında, yükseköğretim alanındaki işbirliklerini daha da ileriye taşımayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Bilimsel ağlar yaratmak için daha çok çalışacağız. Bundan sonra, Balkan ülkelerinde ve özellikle Saraybosna’da ortak bilimsel çalışmaları artıracağız dedi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Azmi Özcan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özer Çınar ve Süleyman Şah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Ekiz’in katıldığı konferansta 348 sözlü bildiri ve 41 poster sunuldu.

Düzenleme kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Tosun bilimin gelişmesi ve işbirliğinin arttırılması amacıyla bu konferansları düzenlediklerini ifade ederek, üçüncü konferansın 2014 yılında Avusturya’da Viyana Teknik Üniversitesi’nde yapılacağını belirtti.

3 Eylül 2013 – ÇP

 
451 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.