SanatFest’te Şükûfe-i Harem Söyleşisi

SanatFest’te Şükûfe-i Harem Söyleşisi
18.05.2022
881
A+
A-

Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen SAÜFEST bünyesinde yapılan SanatFest’te Prof. Dr. Münevver Üçer ve Doç. Dr. Kaya Üçer, dinleyicilerle “Şükûfe-i Harem” üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Sözlükte “çiçek” anlamına gelen şükûfe kelimesi tezhip sanatında, XVIII. yüzyılın birinci yarısında Avrupa resim sanatı etkisiyle ortaya çıkan çiçek minyatürleri için kullanılmıştır. Bu kapsam doğrultusunda yapılan söyleşide de şükûfe tarzı üzerine çeşitli sanatçıların eserlerinden örnekler gösterilerek dinleyicilere ayrıntılı bir anlatım gerçekleştirildi.
Uzun bir tarihî süreçte farklı üslûplarla gelişen Türk bezeme sanatları içerisinde şükûfelerin de önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Münevver Üçer, “Şükûfelerin barındırdığı stilize motifler-desenler, İslami açıdan da bir kusur arz etmediğinden dinî eserler başta olmak üzere divan, yazma eserler gibi birçok eserde yer almışlardır” ifadelerini kullandı.
Söyleşi Doç. Dr. Mesude Hülya Doğru’nun konuşmacı Prof. Dr. Münevver Üçer ve Doç. Dr. Kaya Üçer’e katılım belgesi vermesiyle sonlandı.

 

Haber-Fotoğraf: Furkan Şahin


881 kez görüntülendi.
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.