SAÜ’den Öğrencilere Online Psikolojik Destek

Sakarya Üniversitesi Mediko Sosyal Sağlık Merkezi tarafından pandemi sürecinde öğrencilere tele-psikolojik destek veriliyor.

SAÜ’den Öğrencilere Online Psikolojik Destek
07.05.2020
4.503
A+
A-

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi sürecinde SAÜ’lü öğrencilerin ders başarısını sağlamak, sınav kaygısını gidermek, stres yönetimini ve stres ile baş etme becerilerinin güçlendirilmesini sağlamaya yönelik olarak, teknolojik iletişim kanalları üzerinden çevrimiçi psikolojik destek uygulaması başlatıldı. Uygulamayla zor zamanlarında profesyonel destek alabilecekleri uzmanlara ulaşabilecek olan öğrenciler, bu sayede salgın sürecinde yaşadıkları zorlukları aşabilme olanağına sahip olacak.

Randevu oluşturmak yeterli

SAÜ Mediko Sosyal Sağlık Merkezi bünyesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezinde dört psikoloğun görev yaptığını belirten Başhekim Dr. Doğan Erdoğdu, bu psikologların tele-psikolojik desteğe devam ettiğini söyledi. Dr. Erdoğdu, “Ülkemizin bu zor zamanında, okullarından, arkadaşlarından ve derslerinden fiziksel olarak uzakta kalan öğrencilerimizin manevi olarak yanında olduğumuzu gösterebilmek, onlara destek olabilmek, süreci de daha başarılı yönetebilmelerine yardımcı olabilmek adına psiko-sosyal destek programımızı uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Yurdumuzun neresinde olursa olsun, tele-psikoloji sayesinde öğrencilerimize destek vermeye devam ediyoruz. Bunu yaparken de öğrencilerimizden tek beklentimiz, internet bağlantısı ve kamera, mikrofon ve hoparlörü olan bir bilgisayar ya da cep telefonudur. Bu amaçla, bütün öğrencilerimizi e-posta yoluyla bilgilendirdik. Kendileri psikologlarımızla e-posta aracılığıyla temasa geçerek randevularını oluşturabiliyorlar” dedi.

Tele-sağlık ve tele-psikoloji nedir?

Tele-sağlık, sağlık hizmetlerinin teknolojik iletişim kanalları üzerinden sağlanması anlamına gelmektedir. Tele-sağlık uygulamaları, tüm dünyada koronavirüs salgını sürecinde oldukça fazla önem kazanmış ve tele-sağlık için çok ciddi bütçeler ayırılmaya başlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü de, salgın sürecinde, sağlık hizmetlerini aksatmadan yürütebilmek adına, tele-sağlık uygulamalarına ağırlık verilmesi tavsiyesinde bulunmuştur.

Tele-sağlığın alt dalı olan tele-psikoloji, salgın sürecinde hem salgından etkilenen hem de süregelen psikoterapi ihtiyacı olan insanlara sosyal mesafeyi de koruyarak profesyonel destek sağlayabilmek için en önemli araç olarak ortaya çıkmıştır. Dünyadaki pek çok psikolog dernekleri gibi ülkemizde de Türk Psikologlar Derneği, tele-psikolojiyi teşvik etmekte ve bu konuda kaynaklar yayımlamaktadır.

Randevu için http://sks.sakarya.edu.tr/tr/duyuru/goster/91563/onemli-duyuru adresinden bilgi alınabilir.


4.503 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.