Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 30°C
Gök Gürültülü

SAÜ’den Haşim Gürdamar’a Fahri Doktora

Sakarya Üniversitesi Senatosu tarafından Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar’a eğitime verdiği destek dolayısıyla ‘Fahri Doktora’ ünvanı verildi

SAÜ’den Haşim Gürdamar’a Fahri Doktora
24.10.2019
842
A+
A-

Sakarya Üniversitesine ve özellikle Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesine verdiği desteklerden dolayı hayırsever iş insanı Haşim Gürdamar’a ‘Fahri Doktora’ ünvanı, düzenlenen törenle takdim edildi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan törene Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Hatem Akbulut, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ile öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Sakarya Üniversitesinin tanıtım videosu ile iş insanı Haşim Gürdamar’ın hayatını anlatan filmin gösterimleri ile devam etti.

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Nayir, her güzelliğin görülmek ve gösterilmek istendiğini, her başarının da takdir edilmesi gerektiğini ifade etti. Nayir, “Bir başarının takdiri ve bir kadirşinaslık eseri olarak, eğitim-öğretim yılı başındaki bu programda hayırsever bir iş adamımıza fahri doktora unvanının verilmesini sizlerle birlikte kutlamaktan memnuniyet duyuyorum. Üniversitemize, yeni eğitim-öğretim yılında bundan önceki başarılarını katlayarak artıracağı bir dönem diliyorum” dedi.

“Her alanda başarılı olmalıyız”

Her alanda başarılı olmak gerektiğine işaret eden Vali Nayir, “Yalnızca eğitim alanında değil, üretimimizle, istihdamımızla, katma değerimizle, ihracatımızla, döviz girdimizle sanayi alanında da başarılı olmak zorundayız. İnsanımızın ihtiyaç duyduğu her ürünü dışarıya muhtaç olmadan, en iyi tohum seçiminden en iyi verim elde edilmesine, işlenmesine, muhafazasına kadar, tarım alanında da başarılı olmak zorundayız. Ülkemizin bütün değerlerini tarihi, turistik, doğal yerlerini en iyi şekilde tanıtıp ondan da istifade ederek, gelen turistlerin memnuniyetini sağlayacak şekilde, turizm alanında da başarılı olmak zorundayız. ‘Dört başı mamur’ bir başarı, sonucu en önemli etkileyecek bir husustur. Ülkemizin ihtiyacı olan tam olarak da budur. Bu başarıda da işbirliğinin önemi çok büyüktür. Üniversitelerimiz yalnızca eğitimdeki başarıları hedeflemeleri yeterli değildir, aynı zamanda sanayi ve ticaretle, turizmle de iç içe olup onların başarılarını da takip ederek gayretlerini ortaya koymalıdırlar” diye konuştu.

Haşim Gürdamar’ın Sakarya’ya ve Sakarya Üniversitesine önemli katkıları olduğunu belirten Nayir, şunları söyledi:

“Bugün iki güzel hususu bir arada yaşıyoruz. Hem hayırsever bir iş adamımıza verilecek olan Fahri Doktora Unvanı Törenini gerçekleştireceğiz, hem de üniversitemizin 2019-2020 Eğitim – Öğretim Yılı Akademik Genel Kurul Toplantısına şahitlik edeceğiz. Sayın Rektörümüzden yeni bir eğitim-öğretim yılına giren üniversitemizin başarılarını dinlerken, geleceğe olan güvenimiz de arttı. Üniversitemiz, yalnızca kendi yerleşkesi içerisinde başarıyı yakalamakla kalmamış, dışarıdaki gündemleri de takip ederek, ilimize istihdam ve üretim olarak katkı sağlamış, hayırseverlikleriyle de katkı sağlamış ve takdir edilmesi gereken bir büyüğümüze de önem verip, böyle bir fahri doktora unvanını senatodan geçirerek kendisini taçlandırmak istemişler.

“Zorlukları basamak olarak görün”

Ben de bugün iki ayrı sevinci bir arada yaşıyorum. İlki; görev yaptığım şehirde üretim, istihdam, katma değer oluşturan böylesi bir hayırsever büyüğümüzün çıkması ve Fahri Doktora unvanına sahip olacak olmasıdır. İkincisi; hayırsever iş adamımız ile aynı şehirde doğmuş olmanın bir Erzincanlı olarak gururunu yaşarken, bu unvanı kendim alıyormuş gibi heyecan da duyuyorum.

Her hafta gerçekleştirdiğimiz okul ziyaretlerinde öğrencilerimize ümidi ve geleceğe ait güveni aşılamaya çalışıyorum. Her gittiğim okulda da, ‘Hayat önünüze değişik engeller çıkarabilir, siz onu engel olarak görürseniz geri dönersiniz, ancak önünüze çıkan zorlukları engel olarak değil de, basamak diye düşünüp tırmanmaya çalışırsanız, başarı merdiveninin basamaklarını artırarak daha iyiyi elde edebilirsiniz’ diye söylüyorum.

Biraz önce özgeçmişini dinlediğimiz hayırsever iş adamımız Haşim Bey’de de aynı hususları gördük. Elektriksiz bir köyde doğarak hayata başlaması ve küçük yaşta babasını kaybetmesi belki dezavantaj olarak görünebilir. Ancak hayattaki başarılar dezavantajları avantaja çevirme sanatından geçiyor. Karşısına çıkan her zorluğu birer engel olarak değil, birer basamak olarak görmüşler, ‘Benim yükselmemi isteyen birileri var, önüme bunu koydu, bunun üstüne çıkmamı istiyor’ diye düşünmüşler, ikinci basamak, üçüncü basamak derken, başarı merdiveninin basamaklarını tırmanarak bugünkü duruma gelmişler. Bugün hem kendilerine hem de binlerce aileye ekmek ve aş imkânı sağlamalarının, kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini görebiliyoruz. Sanayicinin mutluluğu yalnızca kendi adına bir şeyler kazanmasıyla değil, kendi işletmesinden evlerine ekmek götüren kişilerin mutluluğunu da hissetmesiyle oluyor.

“İş adamlarımızı tebrik ediyorum”

İlimize yatırım yapan, ilimize istihdam ve üretim sağlayan bütün sanayicilerimizi kutlamak istiyorum. Yine sanayicilerimizle güzel bir işbirliği sağlayan üniversitemizi tebrik etmek istiyorum. Burada bir vefanın ve kadirşinaslığın örneğini görüyorum ve bu örneklerin artmasını diliyorum. Daha başarılı iş adamlarımızın, daha hayırsever iş adamlarımızın bu örneklere bakarak yetişmelerini umut ediyorum. İnşallah bu güzel coğrafyada güçlü olmanın hazzını hep birlikte yaşarız. Hayırsever iş adamımız, büyüğümüz Haşim Gürdamar Bey’e tebriklerimi ifade ederken, böyle bir fikri gerçekleştiren üniversitemize ve senatomuza teşekkür ediyorum.”

“Üniversitemize ilgisini daima gösterdi”

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan da Haşim Gürdamar’ın Sakarya Üniversitesine ve Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesine ilgisini her daim sürdürdüğünü dile getirdi. Rektör Savaşan, “Bugün burada anlamlı bir töreni icra ediyoruz. Üniversitemize ve özellikle Bilgisayar ve Bilişim Fakültemize desteğinden ötürü, işadamı, kıymetli büyüğümüz Sayın Haşim Gürdamar’a fahri doktora takdim edeceğiz. Geçen yıl akademik başarı ödüllerini verirken de, mezuniyet törenimizde de Sayın Gürdamar’ı en yüksek destek ile yanımızda gördük. Kendileri başarılı işadamı kimliğiyle gençlerimiz için örnek bir girişimci, işadamlarımız için örnek bir hayırseverdir. Eğitime verdiği destekle maddi zenginliğini gönül zenginliğiyle taçlandıran örnek bir şahsiyettir” dedi.

“Başarı hikâyesi oluşturdu”

SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak, dünyanın ancak örnek insanların davranış ve başarı öyküleri ile değişebileceğini belirterek, “Sakarya Üniversitesi, dünyamızı ve ülkemizi etkileyen başarı hikâyelerini, yeni tutku ve heyecanları harekete geçirmek amacıyla, akademisyen ve öğrencileri ile buluşturmayı önemseyen bir üniversitedir” dedi.

Haşim Gürdamar’ın bir başarı hikâyesi oluşturduğunu söyleyen Yumuşak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Haşim Gürdamar, ‘Türkiye’nin petrolü insandır’ söylem ve yaklaşımıyla, ülke çapında ve özelikle Sakarya ilinde; eğitimin her kademesinde özellikle gelecek yüzyılda kalkınma yolunda ülkemize en yüksek momentumu sağlayacak mesleklerden biri olan bilgisayar ve bilişim alanında mühendis yetiştiren fakültemize etki değeri yüksek olanaklar sağlamıştır. Ayırdığı fonlarla yüzlerce öğrencimize eğitim ve başarı destekleri ve eğitime sunduğu doğrudan katkılarla yetişmiş nitelikli insan gücünün gelişmesine vesile olmuştur.

Bütün kaynaklar tükense bile gayretin asla tükenmeyeceğini; en kıymetli alışkanlığın üretkenlik olduğunu; en büyük bereket kaynağının iktisat;  çalışkanlık ve risk yönetiminin ise başarının en temel anahtarı olduğunu açık bir biçimde bize göstermiştir. Sayın Haşim Gürdamar beyefendiye; ülkemize, gençlerimize, öğrencilerimize ve biz akademisyenlere gösterdiği bu değerli öğreti ve örnek serüvenden dolayı sonsuz saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gürdamar’a cübbesini Rektör Savaşan takdim etti

Konuşmaların ardından Rektör Savaşan, Sakarya Üniversitesi Senatosu kararını okuyarak Haşim Gürdamar’a fahri doktora cübbesini giydirdi ve fahri doktora belgesini takdim etti. Törenin ardından program, Sakarya Üniversitesinin 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Genel Kurul Toplantısı ile devam etti.

24-10-2019 / ST


842 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.