Sakarya Turizminin Geleceği Tartışıldı

Sakarya Turizminin Geleceği Tartışıldı
12.03.2013
756
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kırkpınar Turizm MYO Uygulama Oteli’nde yapılan toplantıda Sakarya turizminin geleceği masaya yatırıldı.

Sakarya Valisi Mustafa Büyük başkanlığında yapılan toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Soytürk, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı ve Turizm Politika ve Planlama Uzmanı Prof. Dr. Orhan Batman, SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Turizmde Kalite Yönetimi-Proje Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Halis, SAÜ İşletme Bölüm Başkanı ve Pazarlama Uzmanı Prof. Dr. Remzi Altunışık, SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı ve İmar Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Halil Kalabalık, SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve  Turizm Finansman Ve Yatırımı Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Sarıışık, SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Turizm Destinasyon Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Türkay, SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Turizm Coğrafyası-Turizm Pazarlaması Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burhanettin Zengin, SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Turizm Yatırım Ve Proje Analizi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevki Ulama katıldılar.

Sakarya İli Turizm Master Planı ihtiyacının dile getirildiği toplantıda şu sonuca varıldı: “Yapılan müzakerelerde bir turizm master planına olan ihtiyac tartışıldı. Turizm master planı, bu kentin mevcut sorunlarının belirlenmesini, sahip olduğu değerler ile kullanım yanlışlık veya eksikliklerinin ortaya çıkarılmasını, kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken çalışmaların ve uygulamaların ortaya konmasını ve son olarak da, Sakarya’yı geleceğe taşıyacak misyon, vizyon ve stratejilerin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Özetle sürdürülebilir turizm çerçevesinde, kentin değerlerinin ve mirasının gelecek kuşaklara taşınması, bu değerlerin etkin kullanımı ile turizmden hak ettiği payı almasının sağlanması ve yaşanabilir turistik bir kent imajı ile tüm dünyaya pazarlanması bu plan açısından temel konular olarak ortaya çıkmaktadır. Sakarya İli Turizm Master Planı sadece planlamayı değil, gelecekteki yerel yönetim ve özel sektör başta olmak üzere tüm paydaşlar tarafından uygulamayı da etkin kılacak görüş ve öneriler ortaya koyabilecektir. Bir bakıma geleceğe yön verecek adımların geniş katılımla sağlanan ortak anlayış çerçevesinde atılmasını, etkin kararların alınmasını ve uygulamalarda takvim ve yöntemlerin ortaya konmasını sağlayabilecektir. Sonuç olarak yapılan toplantıda şehrin öncelikle bütüncül bir genel master plana  ve akabinde turizm master planına ihtiyacı olabileceği ve bunun başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere konunun paydaşlarca olgunlaştırılmasının uygun olacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır.”

12/03/2013 – HM

 

 

 
756 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.