SAİTEM, Türkiye’nin En İyi Derecesini Elde Etti

SAİTEM, Türkiye’nin En İyi Derecesini Elde Etti
28.05.2012
380
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM),  Shell Eco Marathon yarışında Avrupa 7. si oldu.

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM),  20’den fazla ülkeden 200’den fazla takımın katıldığı Shell Eco Marathon yarışında Avrupa 7. si oldu.

Yarışmaya Evrim isimli arabayla katılan SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) sınıfında 145 km/kWh yol yaptı. SAİTEM, bu dereceyle Türkiye’nin en iyi derecesini elde etmiş oldu.

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde ilk kez bir sokak parkurunda gerçekleşen yarışmada, Türkiye’den 11 takımın da yer aldığı 217 ekip, 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele etti.

Türkiye’den de 11 iddialı takım, başarılı sonuçlar almak için mücadele etti. Türkiye’yi yarışmada; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Sakarya Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi ve Erciyes Üniversitesi takımları temsil etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan SAİTEM Başkanı Volkan Çetin şunları söyledi: “SAİTEM olarak iki yıldır üzerinde çalıştığımız Evrim arabasıyla bu yarışa katıldık. Evrim, şehir elektriğinden şarj edilen, şehir konseptinde üretilen bir araç. Tamamı karbon-fiberden, yürüyen aksamı alüminyumdan üretildi. Dolayısıyla çok hafif. Yarışmada 1KW saatlik enerji ile 145 km giderek Avrupa yedinciliği derecesini elde etti. Bunun anlamı 10 tane 100W ampulün bir saatte harcadığı enerji ile, 145 km yol gitti.”

Yarışmada gelecek yıllarda Avrupa’nın en verimli arabasını üretmek hedefinde olduklarını vurgulayan Çetin “Shell Eco Marathon dünyanın en yenilikçi ve zorlu öğrenci yarışmalarından biri. Yarışmada dünyanın her yerinden üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler, enerjiden tasarruf eden araçlar tasarlamaya, üretmeye ve test etmeye teşvik ediliyor. Biz de bu yarışta Avrupa’nın dört bir yanından gelen insanlarla bilgi alışverişi yapma şansı elde ettik. Önümüzdeki yıllarda bu tecrübelerimizle, daha fazla çalışarak Avrupa’nın en verimli aracını üretmeyi amaçlıyoruz.”

Shell’in, her yıl Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında gençleri geleceğin yakıt alternatiflerini geliştirmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-Marathon’un 28’incisi bu yıl 16-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

SAİTEM, alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş, tamamen gönüllü olarak çalışan öğrencilerden oluşan bir topluluk. SAİTEM çatısı altında bugün, 4 farklı proje yürütülmekte. Bunlar; Sakarya Güneş Arabası (SAGUAR), Sakarya Hidro Mobil (SAHIMO), Sakarya Güneş Teknesi (SATEK), Sakarya Alçak İrtifa Test Uydusu (SATU)’dur.

27/05/2012 – Haber Merkezi

 
380 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.