SAGUAR 2 Birinci Oldu

26 Ağustos 2013

SAGUAR 2, Güneş Enerjili Araçlar Yarışmasında birinci oldu.

Sakarya Üniversitesi Güneş Arabası (SAGUAR) TÜBİTAK tarafından organize edilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları Güneş Enerjili Araçlar kategorisinde birinci oldu.

Güneş ve hidrojen enerjili araçlar olmak üzere 2 farklı kategoride düzenlenen 2013 Alternatif Enerjili Araç Yarışları Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde yapıldı. Yarışların güneş enerjili araçlar kategorisinde Sakarya Üniversitesi Güneş Arabası (SAGUAR) birinci oldu.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı, alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekilmesi ve üniversite öğrencilerinin fikirlerinin üretime geçirilebilmesi amacıyla 2005 yılından bu yana Alternatif Enerjili Araç Yarışları düzenliyor. Güneş ve hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçların piste çıktığı yarışlara 40 üniversiteden 62 araç başvurdu. Formula G-Güneş Enerjili Araç Yarışları’na 34 takım ve 39 araç, Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araç Yarışları’na 22 takım ve 23 araç katıldı.

20 tur sonunda Sakarya Üniversitesi (SAGUAR 2) birinci, İstanbul Üniversitesi (SOCRAT 13) ikinci ve Dokuz Eylül Üniversitesi (SMYRNA) üçüncü oldu.

Ödül töreninde dereceye giren yarışmacılara ödüllerini TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necati Demir, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ile diğer protokol üyeleri verdi. Her iki kategorinin birincilerine 15 Bin TL, ikincilere 10 Bin TL, üçüncülere de 5 Bin TL para ödülü ve madalya verildi.

Kurul Özel Ödülü ise Formula G kategorisinde organizasyon sürecindeki centilmen davranışlarından dolayı Niğde Üniversitesi CAR-TAL Team Takımı’na, Hidromobil kategorisinde de diğer takımlara yaptıkları yardımlardan ötürü Sakarya Üniversitesi Enerji Teknolojileri Topluluğu’na verildi.

Formula-G Final Yarışı Sonuçları Şu Şekilde;

 1. Sakarya Üniversitesi (SAGUAR 2)
 2. İstanbul Üniversitesi (SOCRAT 13)
 3. Dokuz Eylül Üniversitesi (SMYRNA)
 4. FMV Işık Üniversitesi (APOLLON G3)
 5. Dokuz Eylül Üniversitesi (S3)
 6. İstanbul Aydın Üniversitesi (GUNAYDIN 13)
 7. İstanbul Aydın Üniversitesi (GUNAYDIN 12)
 8. Niğde Üniversitesi (CAR-TAL)
 9. Gaziantep Üniversitesi (ORETRON)
 10. Hava Harp (TU.A.F.)
 11. Kocaeli Üniversitesi (GAYRET)
 12. İnönü Üniversitesi (BATTALGAZİ)
 13. Dumlupınar Üniversitesi (AIZONAI 13)
 14. Hitit Üniversitesi (KADEŞ)
 15. Karabük üniversitesi (KUZGUN)
 16. KTO Karatay Üniversitesi (KARA-TAY)
 17. Koç Üniversitesi (KURT-S)

 

26/08/2013 –  YC

77 kez görüntülendi.
26 Ağustos 2013 - 12:33