Sağlık Yönetimi Sempozyumu

Sağlık Yönetimi Sempozyumu
30.10.2017
745
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Sağlık Yönetimi Topluluğu tarafından “Sağlık Yönetimi Sempozyumu” düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen sempozyuma Sağlık Yönetimi Bölümü Başkan Yrd. Doç. Dr. Harun Kırılmaz, Medicana İnternational Genel Müdürü Yrd. Ümit Boyacıoğlu ve öğrenciler katıldı.

Sektör ile iş birliği içinde olunmalıdır

Sağlık hizmetinden ve sağlık hizmetinde özel sektörün öneminden bahseden Yrd. Doç. Dr. Harun Kırılmaz, “Sağlık hizmeti bir kamu hizmetidir. Ancak sadece kamu tarafından sunulmuyor. Özel sektör bu işi daha az kaynak ve daha az personel ile yapıyor. Sağlık hizmeti sunumunda sadece devlet ya da kamu rol alamaz. Kamunun alacağı rol sadece düzenleme, denetleme, yol göstermektir. Hizmet sunumu rolünde özel sektör teşvik edilmeli. Özel sektörün teşviki,  yatırımın kolaylaştırılması, hizmet sunumunda devletin karşılaşacağı sorunları ortadan kaldırması anlamına geliyor.” dedi.

Sağlık hizmetinde üniversitelere düşen görevleri aktaran Yrd. Doç. Dr. Kırılmaz “Öncelikle sektör ile ciddi bir iş birliği içinde olunmalıdır. Sektör bizden ne bekliyor, nasıl bir öğrenci profili bekliyor bunları sorgulamamız gerekiyor. Teknolojiyi iyi kullanan, dış dünyaya açık, bilgi alışverişi olan, sosyal ve sadece eğitiminde derslerinde başarılı değil çevresindeki sorunlara çözüm getirebilen bir öğrenci mi yetiştiriyoruz? Derslerinde başarılı, iyi not almış bir öğrenci mi yetiştiriyoruz? Bunu sorgulamamız bize düşen görevdir.” ifadelerini kullandı.

Devlet Hastaneleri, Özel Hastanelerin önüne geçmiş durumda

Sağlık sistemindeki dönüşüm sürecini anlatan Ümit Boyacıoğlu, “2000 yılında SSK hastanelerinde tedavi olmak günlerimizi alıyordu. Oraya gittiğiniz zaman grip diye girer zatürre olarak çıkardınız. Öyle bir sağlık sistemi vardı. Daha sonra sağlıklı dönüşüm projeleri ile özel hastaneler teşvik edildi.  2003’te gelen hükümet bu konuda ciddi atılımlar ve başarılı çalışmalara imza attı” dedi.

Uluslararası akreditasyon sistemlerini kendilerine rol model aldıklarını dile getiren Boyacıoğlu “Devlet iyi hizmet sunabilmek için gerekli olan destek hizmetlerine yarıştığımız şu anda devlet. Çünkü devletin bazı hastaneleri özel sektördeki bazı hastanelerden daha iyi hizmet sahip değildi. O noktada bir dönüşüm programı başlatıp özel sektör ile birleşti. Bizim özel sektör olarak sunuyor. Özel sektör olarak ayakta kalabilmek için daha iyi hizmet sunmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Sempozyum, Ümit Boyacıoğlu’na verilen plaket ile sona erdi.

30/10/2017  – MA

Saglik Yonetimi Sempozyumu

Saglik Yonetimi Sempozyumu

Saglik Yonetimi Sempozyumu

Saglik Yonetimi Sempozyumu

Saglik Yonetimi Sempozyumu

Saglik Yonetimi Sempozyumu

 
745 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.