Prof. Dr. Mehmet Rahmi Bilge Vefat Etti

Prof. Dr. Mehmet Rahmi Bilge Vefat Etti
04.11.2016
2.446
A+
A-

Mehmet Rahmi Bilge’nin cenazesi 3 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Bilge’nin ölümünden dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek “Sakarya Üniversitesi, kuruluşunda önemli katkısı olan bir büyüğünü, bir ağabeyini kaybetti. Kendisi hak ve adalet konusunda son derece hassas, alim bir insandı. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Adil Altundal da Bilge’nin vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek şunları söyledi;

“Sakarya Üniversitesi’nin temelini atan – Sabahattin Zaim, Nevzat Kor gibi –  hocalarımızdan birisi de Mehmet Rahmi Bilge’dir. Üniversitemizin bu günkü konumuna gelmesinde büyük emekleri olan bir hocamızdır. 1979-1981 yılları arasında Sakarya Devlet Mühendislik-Mimarlık Akademisi’nin (SDMMA) başkanlığını yapmış, aynı zamanda uzun yıllar SDMMA’da öğretim üyeliği yapmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, rektör yardımcılığı, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nda Korkut Özal’ın müsteşarlığı gibi idari görevlerde yapan Hocamız Korkut Özal’ın vefatından üç gün sonra Hakka Yürümüştür. Çalışkanlık ve dürüstlük gibi vasıfları çok yüksek olan hocamız, Mart 1973 de SDMMA İnşaat Bölümünde 3. Sınıfta betonarme dersini vermeğe başladığında İTÜ’de yüksek lisans yapan öğrencisi Adil Altundal’ı asistan olarak akademik hayata başlatan insandır. Kendisinden mesleki ve idarecilik yönünden çok şey öğrendim. Benim üzerimdeki hakkını ödemem mümkün değildir. Allah’ tan kendisine Rahmet sevenlerine başsağlığı diliyorum”
Prof. Dr. Mehmet Rahmi Bilge kimdir?

Erzurum merkeze bağlı Sığırlı köyünde 1919 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Mehmet Rahmi Bilge, Süleyman Demirel’in İTÜ’den sınıf arkadaşı ve Necmettin Erbakan’ın da ev arkadaşıydı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Mehmet Rahmi Bilge, uzun yıllar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de görev yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kendisiyle çalışan Bilge, kurucularından olduğu İlim Yayma Cemiyeti’nde de görevliydi.

04/11/2016 /MfyA
2.446 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.