Mikroplastikler Yaşamı Tehdit Ediyor

Mikroplastikler Yaşamı Tehdit Ediyor
18.03.2021
11.867
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Meral Yurtsever yürütücülüğünde gerçekleştirilen TÜBİTAK 1001 (2015-2018) projesinde, Farklı Ortamlarda ve Biyota’da Mikroplastik düzeyleri ve bazı kirleticilerle etkileşimleri incelendi.

2014 yılından bu yana mikroplastik kirliliği konularında çeşitli araştırmalar yapan Doç. Dr. Meral Yurtsever,” bu kapsamlı proje ülkemizde mikroplastik kirliliğine dikkat çeken ilk ve öncü bir çalışma durumunda olup, son yıllarda konuyla ilgili olarak ülkemizde yapılan araştırmaların katlanarak artmasının çok sevindirici olduğunu” söyledi.

5mm’den küçük boyuttaki plastik parçacıklarının mikroplastik olarak tanımlandığını ifade eden Yurtsever, “Günümüzde bu organik polimerler her an her yerde mevcut olup, plastiksiz bir hayat neredeyse imkânsız hale geldi. Gittikçe artan bu plastik bağımlılığı, önemli bir sorunu da beraberinde getirerek plastiklerin parçalanarak mikroplastik kirliliğine yol açmasına neden olduğunu” ifade etti.

Plastikler parçalandığında çevrede daha da büyük tehdit oluşturuyor

Doç. Dr. Meral Yurtsever, çeşitli kullanım maksatlarıyla üretilen küçük plastiklerin çevreye dağılarak ve zamanla ufalanarak mikroplastiklere ve nanoplastiklere dönüştüğünü hava, su ve toprak dahil olmak üzere her ortamda bu kirliliğe rastlandığını” ifade etti.

Yapılan bu proje de ve mevcut bazı çalışmalarda mikroplastiklerin çevre ve canlılar üzerine olumsuz etki yarattığını vurgulayan Yurtsever,” Proje çalışmalarımızda alg, su piresi ve rotifer gibi planktonik canlı grupları üzerinde incelemeler yaptık ve olumsuz etkilerini kaydettik” şeklinde konuştu.

Mikroplastikler insan sağlığı açısından potansiyel bir risk teşkil ediyor

Çevrede zamanla aşınıp dökülen plastik parçacıkları su kaynağına döküldüğünde, hidrofobik olan kirleticiler plastik parçacıklarının yüzeyine tutunduğunda insan sağlığı açısından tehlikeli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yurtsever, “o plastik parçacığını bir balık yediğinde balık, zehirli bir hapı yutmuş gibi toksik bileşiği bünyesine alıyor, çevre ve insan sağlığı açısından potansiyel bir risk teşkil ediyor. Plastik parçacıkları doğada yüzyıllar boyu yok olmuyor yani taşıyıcı bir vektör gibi davranarak daha da tehlikeli hale gelebiliyor” dedi.

Covid-19 plastik atık miktarının hızla artmasına neden oldu

COVID-19 pandemisinin getirdiği plastik kirliliği yükünü ele alan Yurtsever, “Pandemi öncesi yalnızca medikal uygulamalarda kullanılan polipropilen, poliüretan, polistiren, polyester gibi plastiklerden imal edilen maskelerin, pandemi ile birlikte kullanımının zorunlu ve maskelerin tek kullanımlık olması, oluşan plastik atık miktarının hızla artmasına neden olduğunu, bu maskelerin aşırı miktarlarda mikroplastik liflerinin çevreye yayılma potansiyeli teşkil ettiğini” ifade etti.

Tedbir alınmalı

Aşırı plastik tüketiminin önlenmesi için, insanların ve ilgili mercilerin bu konuda duyarlı davranmasının son derece önemli olduğuna değinen Yurtsever, “Bu çalışma ve bu kapsamda yapılan diğer proje ve anket çalışmaları ülkemizde mikroplastikler konusunda farkındalığın arttırılması için çalışılıyor. Tüm paydaşların daha fazla ciddiye alması gerektiğini ve tüketim kültürünün plastiklerle devam etmesinin uzun vadede sürdürülebilir olmayacağını” söyledi.

 


11.867 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.