Kuruluş Osman Yönetmeni ve Oyuncuları 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Damga Vurdu

Kuruluş Osman Yönetmeni ve Oyuncuları 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Damga Vurdu
12.05.2022
215
A+
A-

8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali ödül töreninde yapımcı Mehmet Bozdağ ve Kuruluş Osman dizisi oyuncuları onur ödülü aldı. Tören öncesinde düzenlenen söyleşide oyuncular ve yapımcı Bozdağ sevenlerinden gelen soruları yanıtladı.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali birbirinden değerli konukları ağırladı. Festival kapsamında final günü Kuruluş Osman dizisi oyuncuları ve yapımcı Mehmet Bozdağ sevenleriyle buluştu. Söyleşiye Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal katıldı. Sakarya Üniversitesi (SAÜ)  Kültür ve Kongre Merkezi Gültekin Yıldız Salonu’nda 11 Mayıs Çarşamba günü saat 16.00’da başlayan söyleşi yoğun ilgi gördü.

Moderatörlüğünü Aydın Bağardı’nın gerçekleştirdiği söyleşide, Türk dizilerinin gelişim sürecine değinildi. Dizi oyuncularından Ahmet Yenilmez (Demirci Davut), Yiğit Uçan (Boran Alp), Çağrı Şensoy (Cerkutay) ve Erkan Avcı’nın (Nikola) katıldığı söyleşi, dizilerdeki şiddet öğelerinin mevcudiyeti ve Kuruluş Osman dizisinin çekim süreci hakkındaki konuşmalarla devam etti. Kuruluş Osman dizisinin çekim sürecini anlatırken Mehmet Bozdağ’ın, oyuncularla bir ekipten öte aile olduklarını ve tüm ekibin ailenin birer ferdi olarak diziyi sahiplendiklerini özellikle dile getirmesi dikkat çekti.

Bir Derdiniz Olmalı

Bir aktörün veya bir oyuncu adayının mesleğini tam anlamıyla icra edebilmesi için öncelikle bir derdi olması gerektiğine inandığını belirten usta oyuncu Ahmet Yenilmez, “Okuyan, eğitim alan diplomalı oyuncu adaylarının ne yapacağını bilmemesi ülkemizin bir problemi. Ülkemizde birçok bileşenin bir araya gelmesi gerekiyor. Mehmet Akif Ersoy’a, ‘Sen nesin? Baytar mısın, sanatçı mısın?’ diye sormalarının üzerine Merhum Ersoy cevabını, ‘Ne olduğumu bilmiyorum, benim insanımın karnı aç, baldırı çıplak, nerede ne fırsat buluyorsam o oluyorum.’ şeklinde vermiştir. Velhasıl derdiniz olmalı arkadaşlar, bir derdiniz olmalı!” dedi.

Kader Gayrete Aşıktır

Başarılarını nasıl elde ettiğini anlatan Mehmet Bozdağ, “Türk dizilerinin girmediği bir ülke yok. Eşit şartlarda yarışsak dünya çapında çok yetenekli oyuncularımız var.  Biz tarihin ruhunu incitmedik. Kader gayrete aşıktır, biz aşkımız sayesinde böyle başarılı olduk.” şeklinde konuştu.

Mehmet Bozdağ’dan Öğrencilere Staj Müjdesi

Diriliş Ertuğrul dizisinin proje mimarlığını, senaristliğini ve yapımcılığını yürüten Sakarya Üniversitesi mezunu Yönetmen Mehmet Bozdağ, öğrencilerle buluşmanın mutluluğunu en yoğun şekilde yaşadığını vurguladı. Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerine staj yapma imkânı tanıyacağına söz verdi ve öğrencilerin bolca kitap okumalarını istedi.

Söyleşi ödül takdimiyle sona erdi.

Haber: Melike Sarıkaya

Fotoğraf: Duhan Soruklu
215 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.