Kalp Hastaları Oruç Tutabilir

Kalp Hastaları Oruç Tutabilir
18.07.2012
771
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir kalp hastalarının Ramazan ayında oruç tutmasında bir sakınca olmadığını söyledi.

Oruç tutmanın kalp krizi riskini artırmayacağını dile getiren Prof. Dr.Ramazan Akdemir; “Tam tersi azaltır, oruç faydalı bir şeydir” dedi.

Akdemir; “ Ramazan ayında bize çok sık sorular geliyor. Kalp hastası oruç tutabilir mi? Tansiyonumuz var oruç tutabilir miyiz? Kesinlikle oruç tutabilir, buna engel yok. Ama biz hastaların özellikle iftarda ve sahurda bol miktarda su almalarını öneriyorum. Daha önce almakta olduğu ilaçları gündüz değil gece almalarını öneriyoruz. Yine gündüz saatlerinde çok miktarda güneş altında bulunmamaları, güneş altında ağır işlerde çalışan kalp hastaların ise oruç tutmamasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Kimlerin oruç tutması gerektiği konusunda bilgi veren Akdemir; “Kişi yakınlarda kalp ameliyatı geçirdi ise, ileri evrede kalp hastası olanlar, sürekli ilaç kullananlar ve hastanede yatalak olanlar oruç tutmamalıdır. Ama bir kişiye kalp hastalığı teşhisi konmuşsa kendi doktoruna sorup tutmayabilirler” dedi.

Akdemir; “Bizim tecrübemizce oruç tutan hasta kişiler çok fazla fayda görüyor. Hem ruhen, hem bedenen mutlu oluyorlar. Ayrıca klinik araştırmalarda insan sağlığı üzerinde ve kalp sağlığında da faydalı olduğu açıklanmıştır.

Ramazanda beslenme konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Ramazan Akdemir “Oruç tutmak isteyen insanlar öncelikle mideye katı, kızartmalı, yağlı yiyeceklerle doldurmamalıdır. Bolca sulu gıdalar ve meyve tüketilmesi gerekir. Bütün gün aç ve susuz geçirildiği için bu dönemde aşırı su kaybı oluyor. Ramazan ayında denize girilmezi uzun seyahat durumlarında da dikkat edilmesi gerekir. İftar vakitlerinde hızlı bir şekilde yemek yenmemelidir. Alkol ve sigaradan kaçınılmalıdır. İftarda üst üste sigara içilmesi çok tehlikelidir. Sigarayı bırakmak için Ramazan ayı aslında iyi bir fırsattır” şeklinde konuştu.

18/07/2012 – YC

 

 
771 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.