Jean Monnet Eylemleri Bilgilendirme Toplantısı

Jean Monnet Eylemleri Bilgilendirme Toplantısı
19.06.2023
1.140
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Araştırma Dekanlığı (ARDEK)  ve Uluslararası İlişkiler Ofisi ortaklığında Erasmus+ Programı’nın önemli hibe desteklerinden biri olan Jean Monnet Eylemleri’ne yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

SAÜ ARDEK ve Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki sivil diyaloğun, akademik ve idari işlerin geliştirilmesi, Türk ve Avrupalı ​​meslektaşların arasında köprülerin kurulması ve AB’nin işleyişine dair bakış açılarının geliştirilmesi konusunda önemli bir yere sahip olan Jean Monnet Eylemleri’ne ilişkin düzenlenen bilgilendirme toplantısı SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı ve Araştırma Dekanı Prof. Dr. Emrah Doğan, AB konsorsiyum destekleri kadar Jean Monnet gibi bireysel hibe desteklerinin de araştırmacıların akademik işbirliği ve kapasitelerini geliştirmeleri konusunda önemine dikkat çekerek, SAÜ Araştırma Dekanlığı olarak teknik ve idari destekleri sağlayacaklarını söyledi.

Jean Monnet Eylemleri altında desteklenen modül, kürsü başkanlığı ve mükemmeliyet merkezlerine ilişkin genel bilgilendirmelerde bulunan Uluslararası İlişkiler Ofisi Uzmanı Rümeysa Kiracı, araştırmacıların başvuru sürecinde güncel AB konularının yanı sıra, müktesebat çerçevesinde sunulan 33 fasıl başlığının da dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

“Jean Monnet Eylemlerinde Disiplinler Arası Anlayış Dikkate Alınmalı”

Toplantının ikinci bölümünde söz alan Araştırma Dekanlığı AB ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Uzmanı Öğretim Görevlisi Sadık Demirbağ, bir bütün olarak AB çalışmalarının disiplinler arası bir yaklaşıma sahip olduğunu, araştırmacıların hazırlayacakları proje önerilerini disiplinlerarası bir yaklaşımla hazırlamaları gerektiğinin altını çizdi. Bu anlayışın proje ekibi oluşturma sürecinde de görünür hale gelebileceğini aktaran Demirbağ, özellikle eğitim süreçlerinde farklı disiplinlerden gelen araştırma ekibinin hem proje başvurularının kabul edilmesi hem de etkili bir şekilde yürütülebilmesi konusunda önemli olduğunu ifade etti.

AB’nin son yıllardan itibaren uygulamaya başladığı götürü usulü bütçe sistemi Jean Monnet Eylemleri altında da devam ederken, araştırmacıların proje önerilerinde ders saati ve proje destek limitlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle değerlendirme kriterleri içerisinde yer alan tasarımın kalitesi, uygulama ve uygulamalara bağlı olarak bütçenin de etkili bir şekilde kullanılmasında önemli bir husus olarak öne çıkıyor.

Toplantının son bölümünde ise Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Yetimova, sinema çalışmaları alanında bu yıl başvurusunu gerçekleştirdikleri Jean Monnet Modül başvurularına ilişkin tecrübelerini ve önerilerini akademisyen ve araştırmacılarla paylaştı.


1.140 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.