İslam İktisadı ve Finans Bölümü Yeni Dönemde Öğrencilerini Bekliyor

İslam İktisadı ve Finans Bölümü Yeni Dönemde Öğrencilerini Bekliyor
20.07.2022
1.719
A+
A-

SAÜ İslam İktisadı ve Finans Bölümü, İslam iktisadı ve finansı alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını gidermek için 2022-2023 döneminde öğrencilerini bekliyor.

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde 2021 yılında lisans eğitimine başlayan İslam İktisadı ve Finans bölümü devlet üniversiteleri arasında bu alanda açılmış ilk lisans bölümü olma özelliği taşıyor. Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak yüksek lisans ve doktora düzeyinde “İslam Ekonomisi ve Finansı” alanında 2014’ten bugüne öğretim yapılan bölümde İslami finans alanında akademik çalışmalarda bulunmuş farklı bölümlerden birçok akademisyende bulunuyor.

Sakarya Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aslan, “Bu bölümün amacı İslam iktisadı ve finansı alanına yönelik entelektüel birikimin sağlanması, alınan eğitim ile mevcut katılım finans uygulamalarının geliştirilmesi ve piyasalar ile ekonomi politikası yapıcılarının ihtiyaç duyduğu insan kaynağına katkı sağlanmasıdır. Bölümden mezun olan öğrencilerimiz hem özel sektör hem de kamu kurumlarında geniş bir istihdam olanağı elde etmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Aylık 1000 TL Burs Desteği

2022 tercih döneminde başarı sırası ilk 100 binde olan ve İslam İktisadı ve Finans Bölümünü tercih eden üç öğrenciye sektör desteğiyle aylık 1000 TL burs desteği sağlayacaklarını söyleyen Dr. Aslan, “İslam İktisadı ve Finansı Bölümüne başlayacak öğrencilere isteğe bağlı olarak Arapça ve İngilizce hazırlık okuma imkânı sunulmakta ve öğrenciler diledikleri dilden birini tercih etme hakkına sahip olmaktadır.” dedi.

Çift Anadal Yapma İmkânı

İstihdam olanaklarından bahseden Bölüm Başkanı Aslan, “İslam İktisadı ve Finans Bölümü mezunları ülkemizde hızla büyüyen katılım bankacılığı, katılım sigortacılığı, tasarruf finansmanı gibi sektörlerde istihdam edilebiliyor. Pek çok üniversitede açılan yüksek lisans ve doktora programlarıyla akademik kariyer imkânı da cazip bir istihdam alanı oluyor. Bölüm mezunları, Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunlarının girdiği kamu ve kurum sınavlarına girebilme imkânına sahip. Çift anadal programı ile öğrenciler iki farklı bölümden diploma alma fırsatına sahip olabiliyor. İslam İktisadı ve Finans Bölümünde okuyan öğrenciler; İlahiyat, Maliye, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İşletme, Uluslararası Ticaret ve Finansman ve Yönetim ve Bilişim Sistemleri bölümlerinde çift anadal yapma imkânına sahip.” diye konuştu.

 

 
1.719 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.