İletişim Fakültesinden Reklam Afiş Tasarımı Sergisi

İletişim Fakültesinden Reklam Afiş Tasarımı Sergisi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği ‘Snickers Afiş Tasarımı’ sergisi sanatseverlerine kapılarını açtı. Araştırma Görevlisi Hüdaver Altıntuğlu’nun düzenlediği sergide Grafik Tasarımı dersi kapsamında ikinci sınıf öğrencilerinin hazırladığı reklam afişleri yer aldı.

Öğrencilerin vize ödevlerinin bir ürünü ve bir buçuk aylık emeğin sonucu olarak ortaya çıkan sergiye, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel ve birçok akademisyen katıldı.

İletişim Tasarımı ve Medya Bölümünden Arş. Gör. Hüdaver Altıntuğlu, çalışmaların Snickers markası üzerine yapıldığını açıkladı. Grafik Tasarım dersini veren Arş. Gör. Altıntuğlu, “Snickers tam aradığımız şeydi. Çoğu insanın bildiği fakat görüp dikkat etmediği bu çikolata markasının üzerine araştırma yapmak öğrencileri zorlayacaktı, çünkü basitti.” dedi. Basit olanın öğrencileri ve tasarım sürecini zorlaştıracağını söyleyen Arş. Gör. Altıntuğlu, dersin basit olanın zorlayıcılığını anlatmak ve parçaları bütünleştirmek amacını taşıdığını ve bu bağlamda gelişeceklerini söyledi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al’ın katılımının çok onur verici olduğunu ve ziyaretten mutluluk duyduklarını dile getiren Arş. Gör. Altıntuğlu, “Rektörümüzün katılımı buradaki herkesi motive etti. Zaten temel amacımız öğrencileri motive etmek ve bir şeyler öğretebilmekti.” İfadelerini kullandı.

Sergide tasarımı bulunan İletişim ve Tasarımı Bölümü öğrencisi Elif Baran çalışmasında ‘Hulk’ isimli süper kahramandan esinlendiğini söyledi. Hulk karakteri ve Snickers arasında vurgu yapan Baran, “Snickers içerik olarak güç ve enerji veren bir çikolata olduğu için Hulk’un gücünün Snickers’dan gelebileceği çağrışımını yapmak istedim.”diye konuştu.

“Seni Leylekler Getirdi”

Grafik Tasarım dersi kapsamında çalışması sergilenen Harun Darğın, kendi reklam afişinde masallar ve efsanelerden esinlenerek masumiyeti çağrıştırdığını söyledi. Çalışmasını anlatan Darğın, “Küçüklüğümüzde anne babamıza ben nasıl sizin çocuğunuz oldum veya nasıl dünyaya geldim gibi sorular yöneltince, seni leylekler getirdi derlerdi. Benim burada vermek istediğim mesaj, leylek bir torba dolusu Snickers ile mutlu edebilir. Bu görsel ile aklımıza eskiler gelir.” ifadelerini kullandı.

Sergiyi gezen öğrenciler çalışmaların hem öğretici olduğunu hem de eğlenceli anlar yaşattığını söyleyerek,  Arş. Gör. Hüdaver Altıntuğlu’na ve katılımcılara çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Sergi, 7 Aralık 2022 tarihine kadar ziyarete açık olacak.


866 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.