Felsefe Din Bilimleri Seminerleri

08 Kasım 2016

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından, “Kant Mantığı ve Tanrı Delillendirmelerinin İmkansızlığı Üzerine” isimli bir seminer düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü tarafından düzenlenen “Kant Mantığı ve Tanrı Delillendirmelerinin İmkansızlığı Üzerine” isimli seminere Doç. Dr. Ahmet Ayhan Çitil konuşmacı olarak katıldı.

Kant felsefesine göre dilimizde kullandığımız şeylerin tamamının zamana bağlı olarak görüldüğünü belirten Çitil, bu felsefi sistemde kavramların zaman-mekan alanının dışına çıkartılmasının bir yanılsama olarak kabul edildiğini ifade etti.

Çitil “Buna göre “tanrı vardır” veya “tanrı yoktur” gibi zaman ve mekanın dışına çıkan önermeler ve kavramlar da bir yanılsama olmaktadır. Dolayısıyla metafizik de onun düşüncesinde imkansız hale gelmektedir. Böylece Kant felsefesinde artık alemden veya görünen alemden hareketle Tanrı’nın varlığını ispatlamanın da imkansız görüleceği açıktır. Bunu temellendirebilmesinin Matematik’in hesabına vermeye bağlı olduğunu bilen Kant, analitik-sentetik ve apriori-aposteriori ayrımları yaptıktan sonra Matematik’i sentetik-apriori kategorisine yerleştirerek sorunu çözmeye çalışır” diye konuştu.

08.11.2016 – YC

180 kez görüntülendi.
08 Kasım 2016 - 15:47