En İyi Tasarruf Verimliliktir

En İyi Tasarruf Verimliliktir
14.12.2016
475
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Topluluğu ve Robot Topluluğu tarafından “En İyi Tasarruf, Verimliliktir!” adlı bir etkinlik düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (SEDAŞ) Dağıtım Müdür Yardımcısı Dr. Ersan Şentürk ile Daikin Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri Uygunluk ve Güvenirlilik sorumlusu Aydın Bostancı katıldı.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, konuşmasında SASKİ’nin işinin temel olarak su ve kanalizasyon olduğunu, bu nedenle insanların SASKİ’nin yaptığı enerji verimliliği uygulamalarını garipsediklerini söyledi. Bu konuda bazı tepkiler de aldıklarını ifade eden Keleş, şöyle devam etti: “Tüm bunlara karşın biz enerji verimliliği konusunda çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz. 2005 yılında göreve geldiğimde, temel hizmetlerimizin yanında enerji alanında da verimlilik çalışmaları yürütmemiz gerektiğini söyledim. Çünkü enerji giderimizin, yıl içinde personelimize verdiğimiz ücretlerin toplamından daha fazla olduğunu gözlemledik. Bu da bizi bu alanda çalışmaya yöneltti.”

SEDAŞ Dağıtım Müdür Yardımcısı Dr. Ersan Şentürk de konuşmasında SEDAŞ’ın enerji uygulamalarında yürüttüğü verimlilik uygulamalarından söz etti. Türkiye’nin enerji alanında nükleer enerjiye geçmesi gerektiğinin altını çizen Şentürk, “Türkiye 2023’te hidroelektrik alanında yatırımlarının sonucunda daha fazla enerji üretir hale gelecek. Fakat bazı uluslararası kurumların bize inanmadan söylediklerinin aksine, ben nükleer enerjinin gerekliliğine inanıyorum. Bizim nükleer enerji uygulamalarına başlamamızı isteyen ülkelerin her biri nükleer enerji kullanıcısıdır” ifadelerini kullandı.

Daikin Uygunluk ve Güvenirlilik sorumlusu Aydın Bostancı ise konuşmasında klimalardaki enerji verimliliği konusuna değindi. Bostancı, Daikin’in klima üretiminde kullandığı teknolojinin minimum enerjiyle maksimum verimlilik olduğunu belirterek, “Daikin olarak kullanılan gazların çevresel etkileri konusunda hassas davranıyoruz, Avrupa Birliği standartlarınca denetlenen teknolojiyi gerekli bilgilendirmeleri gerçekleştirerek uyguluyoruz. Lobi faaliyetlerimizle uluslararası standartlarda ürünlerin içeriklerini, R32 gibi kullanılan gazların salınımı hakkındaki çalışmaların denetimini yürütüyoruz” diye konuştu.

13.12.2016-F.Ö


475 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.