Ekonometri Seminerleri Başladı

Ekonometri Seminerleri Başladı
17.07.2017
624
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öncülüğünde ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Finansal Ekonometri Bölümü koordinatörlüğünde düzenlenen Sakarya Ekonometri Seminerleri’nin yaz dönemi 17 Temmuz Pazartesi günü başladı.

2014 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan Sakarya Ekonometri Seminerlerine bu dönem 28 farklı üniversiteden toplam 168 akademisyen kayıt yaptırdı. Eviews ile Uygulamalı Ekonometri dersi ile başlayacan Seminerlere sadece lisansüstünde öğrenim görmekte olan öğrenciler değil aynı zamanda anlatılan tekniklerle daha iyi çalışmalar yapmayı arzu eden yardımcı doçent ve doçent ünvanına sahip öğretim üyeleri de yoğun ilgi gösterdi.

Sakarya Ekonometri Seminerlerine gösterilen ilgiden oldukça memnun olduğunu ifade eden SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mahmut Bilen, “Bu sene ilk kez kış döneminde de gerçekleştirdiğimiz
seminere gösterilen artan ilgi bizleri oldukça memnun ediyor. Seminer katılımcılarının ürettikleri kaliteli yayınlarda bizim de bir nebze olsun katkımızın olması bizi bu işe devam etmeyi teşvik eden tek unsurdur, Sakarya Ekonometri Seminerleri alandaki akademisyenler tarafından bilinen ve rağbet gören bir marka haline gelmiştir ve biz de bu markaya değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SAÜ Ekonometri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Veli Yılancı ise “Seminerde yer alan derslerin verimli bir şekilde işlenmesi için her derse kısıtlı kontenjan açıyoruz, bu nedenle her dönem kayıtların açılması akademisyenler tarafından sabırsızlıkla beklenmekte ve kayıtlar başlar başlamaz birçok dersin kontenjanı dolmaktadır. Bu dönemde de birçok dersin kontenjanı ilk günlerde doldu. Gelecek dönemlerde de taleplere göre yeni dersler açmayı düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Her dersin bitiminde ilgili modül için katılımcılara sertifika verilecek olan SES’de bu yaz döneminde “Eviews ile Uygulamalı Ekonometri, Zaman Serileri Analizi, Finansal Ekonometri, Panel Veri Analizi, Doğrusal Olmayan Zaman Serileri, Zaman Serisi ve Panel Veri Analizinde Güncel Teknikler ile Lisrel ile Yapısal Eşitlik Modellemesi” isimli dersler verilecektir. Her modül sonrasında katılımcılara yapılacak anket ile gelecek dönemlerde açılacak yeni dersler hakkında fikir alınacak.

17/07/2017 – YC


624 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.