Dünya İkincisi Oldu

Dünya İkincisi Oldu
09.01.2012
334
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Eray Arslan geliştirdiği ‘Sanal Hareket Algılayıcı’ isimli yazılımıyla dünya ikincisi oldu.

SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Eray Arslan geliştirdiği ‘Sanal Hareket Algılayıcı’ isimli yazılımıyla, MEF Ulusal ve Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye ikincisi, ardından e-Biko tarafından uluslararası alanda düzenlenen yarışmada ise ‘Yazılım Geliştirme Alanında’ dünya ikincisi seçildi.

200 metre algılama mesafesi

Eray Arslan geliştirdiği yazılım hakkında, “Hiçbir aparat, hiçbir eklenti gerektirmeksizin bir kameranın, hareketlerini algılamasını sağlayan bir yazılım yaptım. Bu sayede, basit bir web kamerasını bile güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. En ufak bir kıpırdamayı bile algılayabiliyor. Mesela basit bir web kamerası 10 metreden fazla mesafeyi göremezken, bu yazılım sayesinde 200 metre ötedeki bir kol hareketini bile algılayıp size gösterebilir.” açıklamasında bulundu.

MOBESE’lerde ve Sınır Güvenliğinde Kullanılabilir

Bu yazılımın pek çok alanda kullanılabileceğini ifade eden Eray Arslan, “Bu yazılım sayesinde basit bir kamerayı bile güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. Hatta basit bir web kamerasını internet üzerinden yayın yapar hale getirdiğinizde, internetin bulunduğu her yerden, tüm hareketleri izleyebilirsiniz. Futbol maçlarında ofsayt pozisyonunu belirlemek için kullanılabilir. Hareketleri algılayarak, hangi futbolcunun önde olduğu tespit edilebilir. Bu yazılım ayrıca MOBESE’lere entegre edilerek kullanılabilir. Mesela, güvenlik kameraları incelenirken, küçük hareketler gözden kaçabilir. Ancak bu yazılım görüntüdeki en ufak hareketleri belirleyerek, daha rahat izlenim sağlıyor. 200 metre uzaklıktaki en ufak bir hareketi bile algıladığından, sınır güvenliğinde de kullanılabilir.” dedi.

İlk Yazılım 8. Sınıfta

İlk yazılımını İlköğretim 8. sınıfa giderken geliştirdiğini belirten Arslan, “ İlkokul 8. sınıfa giderken ‘Server Exploit’ isimli bir yazılım geliştirmiştim. İnternet üzerinden oyun oynayanların bulunduğu sunucuyu devre dışı bırakan bir yazılımdı. Bu projemde de Marmara birincisi olmuştum. Türkiye finallerinde ise kötü amaçlı olarak kullanılabileceği gerekçesiyle diskalifiye edildim” dedi.

09/01/2012 – YC334 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.