Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 17°C
Parçalı Bulutlu

Doç. Dr. Bektaş’tan Ara Tatil Önerileri

İlk ve orta dereceli okullar için ilk kez uygulanacak olan karnesiz ara tatil bugün başladı. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bektaş, ara tatilin çocuklarıyla yeteri kadar verimli zaman geçiremeyen aileler için fırsatlar sunacağını söyledi.

Doç. Dr. Bektaş’tan Ara Tatil Önerileri
15.11.2019
681
A+
A-

İlk ve orta dereceli okullarda ilk kez karnesiz ara tatile bugün başlanırken, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bektaş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni uygulamasının faydalı olacağına inandığını söyledi.

Uygulamanın önemi

Eğitim sisteminde yaşanan beceriye dayalı öğretimin daha yoğun yapılma isteğinden böyle bir gerekliliğin olduğunu belirten Doç. Dr. Mustafa Bektaş, “Dönem içerisinde öğrencilerimize sadece bilgi aktarma amacıyla değil de aynı zamanda belirli becerileri kazandırmak amacıyla yürüttüğümüz eğitim öğretim faaliyetlerini arada öğrencilerin bunu deneme fırsatına ihtiyaç duyulmuştur. Bu doğrultuda da öğrencilerimize gerçek hayatta bu becerilerini deneme fırsatı sunmak için önemli bir uygulamadır.” dedi.

Öğretmenler ve veliler için fırsat

Ara tatilde aile olarak yapılabilecek şeylerle ilgili önerilerde bulunan Doç. Dr. Bektaş, “Yoğun okul döneminde çocuğuyla verimli zaman geçiremeyen ailelere ara tatil çocuğuyla birlikte planladıkları bir zaman dilimi geçirme fırsatı sunacaktır. Ailelerin çocukla geçireceği zaman diliminde çocuğun ilgi ve merakları doğrultusunda yapılacak bir planlama ile ara tatil çocuğa eğitim öğretim döneminin devam eden kısmında yeni meraklarıyla okula dönme fırsatı sunacaktır” dedi.

Ara tatilin öğretmenlerin kazanacakları deneyimlerden bahseden Doç. Dr. Bektaş, “Hizmet içi eğitim etkinliklerinin yıl içine yayılmasıyla ara tatil öğretmenlere yaşam boyu öğrenme alışkanlığı kazanma fırsatı sunar. Okula-dayalı hizmet içi eğitim ile ara tatil öğretmenlere eğitim sistemindeki sorunların yaşandığı yerde çözülmesi fırsatını sunar. Dönemin yoğunluğu sonrasında ara tatil öğretmenlere öğrenme-öğretme sürecini gözden geçirerek yeniden planlama fırsatı sunar” ifadelerini kullandı.

Uygulamanın öğrencilere faydalarından bahseden Doç. Dr. Bektaş, “Yoğun okul döneminin yorgunluğu sonrasında ara tatil öğrenciye bir dinlenme, gözlem yapma ve doğayla buluşma fırsatı sunar. Kendisi için planlanmış olanları öğrenmenin dışında ara tatil öğrenciye kendi istediklerini öğrenme, hobi edinme ve bireysel farklılıkları gereği ilgilendiği şeylerden doğan yeni meraklarıyla okula dönme fırsatı sunar” diye konuştu.

Ara tatilde dikkat edilmesi gerekenler

Doç. Dr. Bektaş, “Yeni bir sistemde mutlaka aksaklıklar olabilir. Tabi bunları süreç içerisinde yaşadıkça görülüp düzeltilmesi gerekir. Ben birçok olumlu yönünün olacağını düşünüyorum öğretmenlerimiz süreç içerisinde kendi eğitim-öğretim faaliyetlerini gözden geçirme fırsatı sunacaktır. Öğrencilerin yeniden dinlenmiş bir halde yeni bir motivasyonla ders dönemine başlayacaklarını ve okulların tekrar hazırlanma fırsatı bulacağını düşünüyorum. Belki çalışan aileler için öğrencileri bir yere bırakma zorunda ise sorunlar çıkabilir. Ama bunlarında düzenlenecek etkinlikler ile çözülebileceğini düşünüyorum” dedi.

Diğer ülkelerde bu tür tatil uygulamaları var mı?

Birçok ülkede bu tür ara tatil uygulamalarının olduğunu ifade eden Doç. Dr. Bektaş, “Diğer ülkelerden gelip, ülkemizde açılan kolejlerde bu geleneklerini sürdürdüklerini görüyoruz. Biz de bu uygulamayı eğitim sistemimizde sağlıklı bir şekilde yürür hale getirdiğimizde faydalı bir uygulama olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Beklenti sömestr tatilinden farklı mı olacaktır?

Ara tatilin sömestr tatilinden farklı olacağını kaydeden Doç. Dr. Bektaş, “Tabii ki sömestr tatili daha eski bir gelenek ama bu ara tatile göre daha uzun olduğu için bu tatil formatı daha güçlü olacaktır. Daha çok etkinliklerin öğrencilerle paylaşıldığı hayatın içerisinden yeniden öğrenme meraklarının beslendiği bir küçük hayata dönüş, hayattan beslenme olarak adlandırabilir” ifadelerini kullandı.

15-11-2019 / Mehmet Özberk


681 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.