Devrimle Başladı Evrimle Devam Ediyor

27 Eylül 2012

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), yeni araçları ‘Evrim’ ile 2013 Mayısında yapılacak maratonda birinciliği hedefliyor.

Sakarya Üniversitesi’nin (SAÜ) en başarılı ve aktif öğrenci topluluklarından SAÜ İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu ya da diğer adıyla SAİTEM, yeni aracı ‘Evrim’ ile kendi klasmanında Türkiye birinciliği alırken, Mayıs ayında Hollanda’da yapılan Shell Eco Marathon yarışında yedincilik kürsüsüne çıktı.

Evrim Devrim’in Yolundan Gidiyor

Türkiye’nin ilk yerli arabası ‘Devrim’den ilham aldıklarını söyleyen SAİTEM Başkanı Volkan Çetin, ‘Devrim’ ile başlanan yerli araba hayalini ‘Evrim’ ile gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Bir kişinin evden işe tek başına gidip gelebileceği şeklinde tasarlanan araçların yarıştığı Shell Eco Marathon yarışmasında, alternatif yakıtlarla birlikte, klasik yakıtlı arabalar da kendi klasmanlarında ayrı ayrı yarışıyorlar.

27 Ülkeden 200 Takım

Bu yarışmadan önce iki Avrupa üçüncülüğü bulunan SAİTEM, geçen yıllarda geliştirdiği hidrojenle çalışan araba yerine bu yıl, elektrikle çalışan ‘Evrim’ aracıyla Shell Eco Marathon yarışmasına katıldı. 27 ülkeden 200 takımın mücadele ettiği yarışmada bir talihsizlik yaşayan SAİTEM ekibi, arabalarının Türkiye’den geç gelmesi nedeniyle hem pist deneme sürüşü yapamadı hem de yarışa son katılan olduğu için son turu yapamadan yarışamadan ayrıldı. Buna rağmen yedinci olarak yarışmayı bitirdi.

En Hafif Araba

Türkiye’den 12 takımın katıldığı yarışmada kendi klasmanında en iyi dereceyi yapan SAİTEM ekibi, Avrupa’da yedinci olmalarına rağmen Türkiye’de ikinci durumdalar. 16 kuruşluk elektrikle 145 kilometre yapan ‘Evrim’ aracı, yarıştığı araçlar arasında en hafif araba olma özelliğine sahip. “’Evrim’in motor tasarımı ve üretimi bize ait’ diyen SAİTEM Başkanı Volkan Çetin, arabanın tasarım ve üretiminin tamamen SAÜ öğrencileri tarafından yapıldığının altını çizdi.

Gündelik hayatta bir arabanın bütün özelliklerine sahip ‘Evrim’i bir yıl gibi kısa bir sürede tasarlayıp ürettiklerini söyleyen Çetin, “Hedefimiz 2013 Mayıs’ında yapılacak maratonda birinci olmak. Bunun için ‘Karbon fiber Jant’ projemizi yeni arabamızda uygulayacağayız ve motor üzerinde çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

27/09/2012 – AB

 

 

42 kez görüntülendi.
27 Eylül 2012 - 6:24