Daşcıoğlu’yla İmge ve Gerçeklik Üzerine Söyleşi

Daşcıoğlu’yla İmge ve Gerçeklik Üzerine Söyleşi
09.05.2022
945
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından düzenlenen SAÜFEST’in ilk söyleşisi “İmge ve Gerçek” SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yazar Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Söyleşide imgenin gerçeklik ve var olma konusundaki etkilerine değinen Prof. Dr. Daşcıoğlu, “Bizim var olduğumuzu hissetmemiz imge dediğimiz kavrama bağlı. Ama içinde kendi varlığımız savrulmuş durumda” dedi. İmgeleme kavramının ve var olma hissinin birbirine bağlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Daşcıoğlu, görüntülerin birer imge oluşturduğunu, zamanı ve mekânı yok ederek gerçeklikten uzaklaştırdığını vurguladı. İmgeleme sayesinde farklı zamanlardaki gerçekliğimiz ve algılarımızın değiştiğini söyleyen Daşcıoğlu, “İmgeleme yoluyla gerçeklik çarpıtılıyor” ifadesini kullandı.

İmge olmazsa varlıkla olan ilişkinin olmayacağını öne süren Daşcıoğlu, “Öz, ancak bir biçime girdiğinde var olur” diyerek var olma ile imgenin birbirinden ayrılamayacak iki kavram olduğunu söyledi. SAÜFEST bünyesinde gerçekleşen söyleşiye Söğütlü Türk Fransız Kardeşlik Ortaokulu ve Karapürçek Teketapan Ortaokulu öğrencileri misafirlik etti.

Söyleşinin ardından yapılan imza gününde Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu kitapseverlerle buluştu.

Haber-Fotoğraf: Fatma Şimşek


945 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.