Çanakkale Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

Çanakkale Şehitleri Anma Programı Düzenlendi
18.03.2017
408
A+
A-

Sakarya Üniversitesi’nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen anma programına Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, çok sayıda protokol ve izleyici katıldı.

Anma programı, SAÜ Atatürk İlke ve İnkılapları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Selvi’nin “Tarihin Işığında Çanakkale Zaferi” isimli konuşması ile başladı. Çanakkale’de şehit sayısıyla ilgili akademik çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Selvi, “Çanakkale’de şehit olan askerlerimizin sayısı fiilen 60 bindir ve yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve orada şehit olanların sayısı 45 binden fazladır. Toplam kayıplarımız 8 ay süren Çanakkale muharebe sıralarında 250 bindir. Çanakkale Zaferi, insan kaybı açısından, savaşın süresi içerisinde cepheye sevk edilen asker sayısı açısından, şehitler ve karşı taraftan kayıplar açısından mukayese edildiğinde, dünya harp tarihi içerisinde ilk üç sırayı alabilecek bir zaferler bütünüdür” diye konuştu.

Çanakkale Savaşı sırasında Osmanlı askerinin, askerliğin nasıl yapılması gerektiğini, savaşın ne olduğunu tüm dünyaya göstermiştir diyen Prof. Dr. Selvi, “Çanakkale üzerine ne kadar konuşsak boş ama savaştaki Türk-İslam ruhunu bize aktaran yüce bir hadise. Bu savaş, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalmasına sebep oldu. Hiçbir şey boş değil, hiç kimse hayatını boşa kaybetmedi. Bu yüzden geleceğe daha güvenli bakabilmek, bu coğrafyada devletimizi ebediyen yaşatabilmek için Çanakkale ruhunu her sene daha fazla kuvvetle genç kuşaklara anlatmak zorundayız” dedi.

Anma programının devamında SAÜ Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Sazak yönetiminde konservatuvar öğrencilerinden oluşan koro, Çanakkale’de yazılan şanlı destanı anlatan türküleri seslendirdi.

Programın sonunda konuşan Rektör Prof. Dr. Elmas, programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek “Çanakkale Destanı, Kurtuluş Savaşı Destanı, 15 Temmuz Destanı, bu ruh unutulmamalı, gelecek nesillere aktarılmalı. Bu akşam burada olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Program Rektör Prof. Dr. Elmas’ın, Prof. Dr. Sazak’a çiçek takdim etmesi ile son buldu.

18/03/2017 – MA
408 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.